Openings & Events

Wednesday, March 27, 2019

Edith Garcia

Fabricating the Real

Artist talk: March 27, 1:00 pm

Thursday, March 28, 2019

Jen Delos Reyes

Visiting Artist Lecture

Artist talk: March 28, 1:00 pm

Elizabeth Carpenter (curator), Nicole Cherubini, Alexandra Engelfriet, Jessica Jackson Hutchins, Brie Ruais, Anders Ruhwald, Nolan Baumgartner, Dylan Beck, Zimra Beiner, Brian Boldon, Jennifer Brandel, Renata Cassiano, Yang Chen, Benjamin Cirgin, Joshua R. Clark, Naomi Cohn, Chotsani Elaine Dean, Louise Deroualle, Yewen Dong, Jessica Dupuis, Trey Duvall, Matthew Eames, Jessika Edgar, Cary Esser, Sarah Gross, Justin Groth, Jeffrey Haddorff, Sajeda Issa, Wansoo Kim, Adam Knoche, Drew Liedtke, Lauren Mayer, Kate Metten, Brian Molanphy, Michiko Murakami, Rebecca Murtaugh, Kelsie Rudolph, Karl Schwiesow, Nicole Seisler, Jim Shrosbree, Jason Lee Starin

The Form Will Find Its Way: Contemporary Ceramic Sculptural Abstraction

January 22 – March 30, 2019

Reception: March 28, 5:00-9:00 pm

Allison Rose Craver, Nick Darcourt, Stephanie DeArmond, Anna Metcalfe, Candice Methe, Erin Paradis, Ginny Sims, Michael Stowell, Priya Thoresen

Department of Art Ceramics Area Lecturers Exhibition: Object Lessons

March 5 – March 30, 2019

Reception: March 28, 5:00-9:00 pm

Katayoun Amjadi, Pedram Baldari, Sayge Carroll, Lauren Flynn, Tom Lane, Chris Larson, Grant McFarland, Tamsie Ringler, Emily Swanberg, Erika Terwilliger, Rick Tibbot, Anna van Voorhis, Tetsuya Yamada

Department of Art Sculpture and Ceramics Area Faculty and Graduate Student Exhibition

March 25 – March 30, 2019

Reception: March 28, 5:00-9:00 pm

Jim Shrosbree; Grace Han, Terry Hildebrand, Sam Knopp, Sean Kunz, Noriko Masuda, Mynthia McDaniel, Juliana Rempel

slo (roll); Northern Blends

March 1 – March 30, 2019

Opening: March 28, 5:00-9:00 pm

Stephanie DeArmond, Erin Paradis, Jasmine Peck, Ginny Sims

Little Red Quartet

March 27 – March 31, 2019

Opening: March 28, 5:00-9:00 pm

Gallery hours from 10am, 3/27-31. See web page for details.

Textile Center

3000 University Ave SE, Mpls.

M-Th 10-7pm, F-Sa 10-5pm

Shae Bishop, Jeremy Brooks, Ann Coddington, Allison Craver, Gabrielle Duggan, Jesse Harrod, Janice Jakielski, Phyllis Kudder Sullivan, Sarah Kusa, Joanna Poag, Michael Radyk, Tina Rice, Suzanna Scott, Gina Telcocci, Joy O. Ude, Casey Whittier, Rena Wood

Structured

March 18 – May 11, 2019

Reception: March 28, 5:00-9:00 pm

MCAD Gallery

2501 Stevens Ave, Mpls.

M-F 9-8pm, Sa 9-5pm, Su 12-5pm

see web site

Made at MCAD: An All-Student Juried Exhibition

March 15 – April 21, 2019

Reception: March 28, 5:00-9:00 pm

Molly Allen, Brooke Armstrong, Chase Barney, Ray Brown, Christy Chor, Charles Cook, Brandi Cooper, John Domenico, Katriona Drijber, Jen Dwyer, Jonathan Green, Alexa Harding, Donte Hayes, Ashton Keen, Yeonsoo Kim, Lucas Knowles, Teresa Larrabee, Jennifer Masley, Will McComb, Kelly McLaughlin, Bethany Panhorst, Clarissa Pezone, Amelia Rosenberg, Jessica Sanders, Joshua Scott, Chanakarn Semachai, Lilah Shepherd, Iren Tete, Samantha Tsang, Anna Marie Valenti, Nicole Winning, Amy Young

NCECA (National Council On Education For The Ceramic Arts) Juried Student Exhibition

March 25 – April 19, 2019

Opening: March 28, 5:00-9:00 pm

Geno Luketic, Jerome Yorke with Zac Collopy, Sophie Wilson, Claire Brewer

The Clay & Its Double

March 28 – March 30, 2019

Opening: March 28, 5:00-9:00 pm

Performance: 3/28-29 @ 7:30pm and 3/30 @ 1:30pm

MCAD Gallery

2501 Stevens Ave, Mpls.

M-F 9-8pm, Sa 9-5pm, Su 12-5pm

Edith Garcia

Fabricating the Real

March 25 – April 21, 2019

Opening: March 28, 5:00-9:00 pm

Heather Delisle, Edward S. Eberle, Ron Meyers, JJ Peet, Patti Warashina

Crossing Dimensions

March 1 – March 31, 2019

Opening: March 28, 6:30-9:00 pm

Friday, March 29, 2019

Bari Ziperstein, Alison Owen, KyoungHwa Oh, Molly Uravitch, Rain Harris, Eileen Cohen

Spectral Matter

March 7 – April 18, 2019

Opening: March 29, 5:00-7:00 pm

Lisa Marie Barber, Attila Ray Dabasi, Krissy Katt

Personifications

March 25 – March 30, 2019

Opening: March 29, 5:00-9:00 pm

Special hours: M-Tu, Th 12-6pm, W 10-6pm, F 12-9pm, Sa 12-2pm

Walker Art Center

1750 Hennepin Ave, Mpls.

T-W 11-5pm, Th 11-9pm, F-Su 11-5pm

Admission: $14/12/9; free Th's 5-9pm & 1st Sa's

Laurie Anderson, Ed Atkins, Trisha Baga, Dara Birnbaum, Zach Blas, James Byrne, Peter Campus, Petra Cortright, Andrea Crespo, Zackary Drucker, Rhys Ernst, VALIE EXPORT, Simone Forti, Robert Gober, Aneta Grzeszykowska, Lynn Hershman Leeson, Pierre Huyghe, Juliana Huxtable, Sanja Ivekovi?, Joan Jonas, Josh Kline, Shigeko Kubota, Carolyn Lazard, Candice Lin & Patrick Staff, Sidsel Meineche Hansen, Helen Marten, Ana Mendieta, Charlotte Moorman, Paul Mpagi Sepuya, Bruce Nauman, Nam June Paik, Letícia Parente, Sondra Perry, Howardena Pindell, Ulrike Rosenbach, Cindy Sherman, Lorna Simpson, Marianna Simnett, Martine Syms, Ryan Trecartin, Amalia Ulman, Wolf Vostell, the Wooster Group, Anicka Yi

The Body Electric

March 30 – July 21, 2019

Patrons' Circle Opening: March 29, 6:00 pm

$100/dinner and cocktails, $50/just cocktails

HOTTEA

Solo Exhibition

March 29 – April 14, 2019

Opening: March 29, 6:00-8:00 pm

Eileen Cohen, Derek Prescott, Corie J. Cole, Teri Power, Paula McCartney, Nicole Roberts Hoiland, Stefana McClure, Molly Streiff, Jennifer Rose Wolken

Chronicled in Clay: Ceramics and the Art of the Story

February 8 – April 28, 2019

Reception: March 29, 6:00-9:00 pm

Alexandra Engelfriet

Visiting Artists and Critics Program

Artist talk: March 29, 7:00 pm

Del Harrow, Jeff Campana, Ling Chun, Amanda Salov, Andrea Marquis

Other Objects

March 29 – April 18, 2019

Opening: March 29, 7:00-10:00 pm

$5

Saturday, March 30, 2019

Walker Art Center

1750 Hennepin Ave, Mpls.

T-W 11-5pm, Th 11-9pm, F-Su 11-5pm

Admission: $14/12/9; free Th's 5-9pm & 1st Sa's

Joan Jonas

The Body Electric Opening-Day Program

Artist talk: March 30, 1:00 pm

Walker Art Center

1750 Hennepin Ave, Mpls.

T-W 11-5pm, Th 11-9pm, F-Su 11-5pm

Admission: $14/12/9; free Th's 5-9pm & 1st Sa's

Zach Blas

The Body Electric Opening-Day Program

Artist talk: March 30, 3:00 pm

Ashely Peifer; Betsy Ruth Byers

Wonder/Wander; Deferred Grievance

March 2 – March 31, 2019

Opening: March 30, 7:00-9:00 pm

Opening rescheduled from 3/9

Tuesday, April 2, 2019

Eileen Cohen

Spectral Matter

Artist talk: April 2, 11:15 am

Thursday, April 4, 2019

Sayge Carroll, Meg Murphy, Lamar Peterson, Jacob Aaron Schroeder, Maggie Thompson

How to become lost

Discussion with the artists: April 4, 6:00 pm

Tia-Simone Gardner

Visiting Artists and Critics Program

Artist talk: April 4, 7:00 pm

Hair and Nails

2222 1/2 E. 35th St, Mpls.

Th-F 3-6pm, Sa-Su 1-6pm & by appt.

Christina Schmid, Katayoun Amjadi, Erin Smith

Lost & Found

Artist conversation: April 4, 7:00 pm

Friday, April 5, 2019

Marty Nash, Daryn Lowman

Parts Known

April 4 – May 11, 2019

Opening: April 5, 6:00-8:30 pm

Saturday, April 6, 2019

Alexa Horochowski

Beautiful Sky

Artist talk: April 6, 3:00 pm

Duane Ditty, Shawn McNulty

Elixir

April 6 – April 28, 2019

Opening: April 6, 7:00-10:00 pm

Thursday, April 11, 2019

Walker Art Center

1750 Hennepin Ave, Mpls.

T-W 11-5pm, Th 11-9pm, F-Su 11-5pm

Admission: $14/12/9; free Th's 5-9pm & 1st Sa's

see web site

Film in the Cities: A History and Legacy

April 11 – April 25, 2019

Film screenings: April 11, 7:00 pm

Every Thursday night (4/11-25)

Friday, April 12, 2019

Rain Been, Ren Graham, Haley Larson, Sanjay Sharma

Access/Print; Look/See

April 12 – May 11, 2019

Opening: April 12, 5:30-8:00 pm

Saturday, April 13, 2019

Amanda Grove; Patricia Olson

Curious; A Body of Work: A Retrospective Look at Patricia Olson's Art

April 13 – May 26, 2019

Opening: April 13, 6:00-8:00 pm

Katayoun Amjadi, Adam Kirk, Nina O?Leary, Anna Orbovich, Sarah Sampedro, Emily Swanberg, Anna Van Voorhis, Asia Ward

The House / The Yard (MFA Exhibition)

April 9 – April 27, 2019

Opening: April 13, 6:00-9:00 pm

Riley Fichter, Isa Gagarin

A Babel of O'orms; Intervals

April 5 – April 27, 2019

Opening: April 13, 6:00-9:00 pm

Hair and Nails

2222 1/2 E. 35th St, Mpls.

Th-F 3-6pm, Sa-Su 1-6pm & by appt.

Christopher Corey Allen

'ardkore, a thing like you and me

April 13 – May 11, 2019

Opening: April 13, 7:00-10:00 pm

Thursday, April 18, 2019

Eugenie Tsai, David Goldes, Terry Gydesen

McKnight Visual Artist Discussion Series

Artist talk: April 18, 6:30 pm

David Bowen

Visiting Artists and Critics Program

Artist talk: April 18, 7:00 pm

Friday, April 26, 2019

Kristina Fjellman

Shifting Constants

April 26 – May 24, 2019

Opening: April 26, 6:00-10:00 pm

Thursday, May 2, 2019

Michal Staszczak, Rian Kerrane, James Hayes

Visiting Artists and Critics Program

Artist talk: May 2, 7:00 pm

Friday, May 3, 2019

Move the Crowd 2019

Fundraising event: May 3, 6:00-11:00 pm

$250

Saturday, May 4, 2019

Bret Brown, Cary Reeder, Human Shaped Animal, Judit Just Anteló, Monty Montgomery, NERS Neonlumberjack, Neal Breton, Nick Wilkinson

Tint

May 4 – June 7, 2019

Opening: May 4, 7:00-10:00 pm

$5

Friday, May 17, 2019

Irene Hofmann, Harriet Bart, Jeremy Lundquist

McKnight Visual Artist Discussion Series

Artist talk: May 17, 6:30 pm

Saturday, May 18, 2019

Clarence Morgan, Stuart Nielsen, Howard Oransky

Layers of Time

May 16 – June 22, 2019

Opening: May 18, 8:00-10:00 pm

Thursday, May 30, 2019

Brad Kahlhamer

A Nation of One

May 30 – August 11, 2019

Opens: May 30, 11:00 am