Past Exhibitions & Events

Page 40 of 58 (of 2894 total past events). Most recently ended events listed first.

 

Walker Art Center

1750 Hennepin Ave, Mpls.

Th 11-9pm, F-Sa 11-6pm, Su 11-5pm

Admission: $15/13/10/…; occasionally ½-off
free Th's 5-9pm & 1st Sa's
Timed tickets required.

Mr. Freedom

William Klein

Film screening: , 7:00 pm

$10 ($8 members, students, and seniors) Additional screening 7/13 @ 7pm

The BodyCartography Project

BodyCartography Project (Olive Bieringa, Otto Ramstad)

Artist talk: , 7:00 pm

Pay 2 Play Zine Launch

Adrienne Doyle

Zine launch: , 6:00-8:00 pm

The View from the Curb

Tom Wik

Opening: , 6:00-9:00 pm

Rewriting Painting

Josh Meillier, Shannon Mcelree

Opening: , 6:00-9:00 pm

Everything is Everything Else

Kerry Pennings, Larry Nelson

Opening: , 6:00-9:30 pm

Drawings and Small Paintings

George Morrison

Opens: , 10:00 am

Reckoning; Fleeting Traces

Rebecca Krinke; Eleanor McGough

Opening: , 7:00-10:00 pm

5-0

Monique Prieto, Michael Webster

Opening: , 5:00-9:00 pm

Opening weekend, F-Su

Adriana Lara

No Angles

Opening: , 6:00-8:00 pm

Jerome Emerging Printmakers Exhibition

Bianca Pettis, Jonathan Herrera, Mike Marks

Opening: , 6:30-9:00 pm

FOGSTAND

1456 Edmund Ave, St. Paul

Sa-Su 4-6pm & by appt.

Finding It or the Gazes

Charles Matson Lume, Song-yun Kim

Opening: , 2:00-6:00 pm

Art Film 1: Ever present yet ignored; Art Film 2: Unpurposely With Purpose

Adriana Lara

Exhibition walk-through and film screening: , 1:00 pm

Grand Challenges Exhibition: Voice to Vision Latin America, Vietnam, and the Holocaust

Luis Ramos Garcia, Patricia Ariza, Carlos Eduardo Satizabal, Ernesto Silva, Eduardo Cabrera, Karen Roa, Fredy Frisancho, Nohra Gonzalez, Arístides Vargas, Pepe Bable, Gary Christenson, Demetrio Anzaldo, Davide Carnevali, Gerson Guerra, Paulo Guerra, Nelsy Echávez-Solano, Luis Hernando Forero, Camila Scudeler, Carlos Robles, Carmina Martinez, Esther Winthrop, Harvey Winthrop, Mike Newman, Claus Newman, Nancy Newman, Lucy Smith, Kimchi Hoang, Luong La, Anh Tuyet Tran, CamTu Nguyen, Danh Lam, Hien Vo, Hung Le, Phuoc Bao Hoang, Thanh H. Vu, Thomas Cao, Vong Duong

Opening: , 6:00-9:00 pm

Native Skywatchers: Earth Sky Connections

A. Lee and local community members

Opening: , 6:00-8:00 pm

The Confounding Variable

Ryan Fontaine, Sheila Dickinson

Artist conversation: , 7:00 pm

Ekphrastic 2.0

Kelly Abeln, Jaime Anderson, Kai Arnone, Alyssa Baguss, Taylor Baldry, Erik Benson, Michael Carina, Melissa Cooke, Jennifer Davis, Jim Denomie, Andy DuCett, Julia Eshaghpour , Christi Furnas, Ruthann Godollei, Paige Guggemos, Christopher Harrison, Sherry Muyuan He, Sophia Heymans, Sophia Hill, Larassa Kabel, Kathranne Knight, Ann E. Lawton, David Lefkowitz, Erik Lervold, Niky Motekallem, Terrence Payne, Alex M. Petersen, Rachel Poli, Jenny Schmid, Caitlin Skaalrud, Alanna Stapleton, Andy Sturdevant, Tessa Sutton, Carolyn Swiszcz, Jade Townsend, Haruna Ujo, Megan Vossler, Chris Willcox

Zine launch: , 6:00-9:00 pm

Thicker than Water

Essma Imady

Opening: , 6:00 pm

City Sine Cera

David East, Sarah Lindley, Bobby Silverman, Adam Welch, Merrie Wright

Opening: , 6:00-8:00 pm

New Work: Painting and Photography

Dan Tran

Opening: , 6:00-9:00 pm

Walker Art Center

1750 Hennepin Ave, Mpls.

Th 11-9pm, F-Sa 11-6pm, Su 11-5pm

Admission: $15/13/10/…; occasionally ½-off
free Th's 5-9pm & 1st Sa's
Timed tickets required.

Voile/Toile - Toile/Voile

Daniel Buren

Sailboat Race: , 9:00-11:30 am

Takes place at Bde Maka Ska, Mpls.

Photobook Conversation

Paula McCartney, Chad Rutter

Artist talk: , 2:30 pm

Black Magik Woman IV

Ashley Schulzetenberg, Emily Eaton, Emma Wondra, Jade Patrick, Karmel Sabri, Katherine Tolene, Luna Grace, Nylo G., Romeny Chan, Sarah Edwards, Stephanie Sunberg, Vie Boheme

Opening: , 7:00-11:00 pm

$30

Xavier Tavera

Xavier Tavera

Opening: , 6:00-8:00 pm

Contemporary Cuba

The Merger, KCHO, Sandra Borges, Tomás Sánchez, Los Carpinteros, Carmen Herrera

Opening: , 5:30-8:30 pm

Northern Spark

See web site

First night: , 9:02 pm-2:00 am

9:02pm-2am both nights. All events take place in downtown Mpls.

CoNNeCTeD

Leann M. Dzemske

Opening: , 12:00-10:00 pm

Hours during Art-a-Whirl and by appt: 651-492-5814

Gallery 5004

5004 42nd Ave N, Robbinsdale

F 4-8pm, Sa 12-4pm & by appt.

Faculty Show

Marian-Ortolf Bagley, Cameron Booth, Peter Busa, Thomas Cowette, William Ellingson, David Feinberg, Syd Fossum, Paul Granlund, Lynn Gray, Vold Gutmanis, Clement Haupers, Alonzo Hauser, Hugh Kappel, Margaret Kerfoot, Arthur Kerrick, Robert Kilbride, Eugene Larkin, Mac LeSueur, Peter Lupori, Gerald Martin, August Molder, George Morrison, Malcolm Myers, Katherine Nash, Bettye Olson, Wayne Potratz, Earl Potvin, Birney Quick, Walter Quirt, Glen Ranney, Jo Lutz Rollins, John Rood, Jerry Rudquist, William Saltzman, Jean Swedell Souders, Phyllis Wiener

Opening: , 6:00-9:00 pm

Third Rail, Inreview, and Good Job issues launch

Issue launch: , 7:00-10:00 pm

2017 VAF Grant Recipients

AA, Black Power Station, Cellular Cinema, FOGSTAND, The Future, Hellavision Television Animation Show, INREVIEW, Intermediate Meme Museum

Grant recipients presentations: , 6:00-8:00 pm

Landau Roof

Pete Driessen, Nina Martine Robinson

Opens: , 5:00-10:00 pm

Hours during Art-a-Whirl and by appt: [email protected]

WOPOZI Launch (Lil' Gem; Advice for the Devil)

Matt Lawler; Sluto

Issue release: , 8:00-10:00 pm

Learning to Love Lemon

Linda Moncada

Opening: , 7:00-10:00 pm

Overedge

Larsen Husby

Opening: , 7:00-10:00 pm

ellipse

Jim Dryden

Opening: , 6:00-8:30 pm

Circa Gallery

210 N 2nd St, Mpls.

T-F 1-6pm, Sa 11-4pm, & by appt.

Nothing is Still

Jeff Leonard

Opening: , 3:00-6:00 pm

rough sleeper

Darren Tesar

Opening: , 7:00-10:00 pm

Unyielding Shapes: An Exhibition of Women in Contemporary Cast Iron

Allison Baker, Kendra Elyse Douglas, Caithryn Garcia, Veronica Glidden, Justine Johnson, Rian Kerrane, Coral Penelope Lambert, Samantha Leopold-Sullivan, Prerna, Cassi Rebman, Tamsie Ringler, Maggie Schuster, Jessica Bergman Tank, Rose von Muchow, Amber White, Ronda Wright

Opens: , 6:00-9:00

Community Action Center

A.K. Burns, A. L. Steiner

Film screening: , 7:00 pm

69 minute feminist porno (Rated X)

The Bibliophile as Bookbinder: The Angling Bindings of S.A. Neff, Jr.

S.A. Neff

Opening: , 6:00-9:00 pm

Film screening at 7pm

Across from Paradise; Dark Adaptation; Peculiarities: An evolving spectacle

Syed Hosain; Amanda Hamilton; Mary Gibney

Opening: , 6:00-9:00 pm

Across from Paradise; Dark Adaptation; Peculiarities: An evolving spectacle

Syed Hosain; Amanda Hamilton; Mary Gibney

Closing reception: , 6:00-9:00 pm

Conversation with the artists @ 7pm

Ruminating

Sarah Weiss

Opening: , 5:00-8:00 pm

Artist talk @ 7pm

McKnight Visual Artist Discussion Series

Erik Benson, Julie Buffalohead, Hrag Vartanian

Talk: , 6:30 pm

Knots; Crossed Wires

Sami Pfeffer; ?

Force Majeure: Altered Esthetics Film Festival: , 7:30 pm; 9:45 pm

$5-$20 sliding; free

Walker Art Center

1750 Hennepin Ave, Mpls.

Th 11-9pm, F-Sa 11-6pm, Su 11-5pm

Admission: $15/13/10/…; occasionally ½-off
free Th's 5-9pm & 1st Sa's
Timed tickets required.

Legacy of '68

Lynne Sachs, Harun Farocki, William Klein

Self-Select Cinema in the Bentson Mediatheque. Opens: , 12:00 pm

Featured Playlist: Legacy of '68, available T-Su, noon to close

Glacial Recognition

Reb L. Limerick

Force Majeure: Altered Esthetics Film Festival: , 7:30 pm

$5-$20 sliding

I Am Somali

Ifrah Mansour, Hassan Nor, Aziz Osman

Opens: , 10:00 am

Art at 801

801 Washington Ave N. Mpls.

Sa 12-4pm & by appt.

Jaffa Aharonov, Marc Lamm, Kelley Meister, Josie Winship

Jaffa Aharonov, Marc Lamm, Kelley Meister, Josie Winship

Opening: , 6:00-9:00 pm

the ground/thinks with us

Nicole Sara Simpkins

Opening: , 7:00-10:00 pm