Past Exhibitions & Events

Page 42 of 58 (of 2894 total past events). Most recently ended events listed first.

 

The Space of a Line

Chris Larson, Jordan Rosenow

Artist talk: , 3:00 pm

The REDress and Monumental Quilt projects

Reception: , 6:00-8:00 pm

Benefit Art Auction

Than Hussein Clark, Matias Faldbakken, David Goldes, Julia Haller, Jay Heikes, Pao Houa Her, Andrew Kuo, David Leggett, Silke Otto-Knapp, Laura Owens, Kirsten Pieroth, Melba Price, Michael Queenland, Kevin Reinhardt, Yui Yaegashi

Benefit/auction: , 7:00-11:00 pm

$125

Q.arma

1224 Quincy St NE, Mpls.

M-F 8-5pm

Torey Erin

Torey Erin

Opening: , 7:00-9:00 pm

Neither One or Somewhere In Between

Tia-Simone Gardner

Opening: , 5:30-7:30 pm

Artist talk @ 6pm

Visiting Artist Lecture

Kenny Scharf

Artist talk: , 1:00-2:00 pm

(Rescheduled from 3/19)

Imposter Syndrome

Lisa Bergh, Lyz Wendland

Reception and artist talk: , 6:00-7:00 pm

Uhn-Urth (MFA exhibition)

Andrew Fladeboe, Brittany Kieler, Marc La Pointe, Reb L Limerick, Daniel McCarthy Clifford, Jasmine Peck, Hillary Price, Dillon Rapp

Opening: , 7:00-10:00 pm

Landscape: Natural Fit, Imagined Prospects

Christopher Atkins, Betsy Ruth Byers, Jil Evans, Patrick K. Pryor, Jodi Reeb, Danny Saathoff, Cameron Zebrun

Reception: , 7:00-9:00 pm

Dirt and Bones

Judy Onofrio, Sandra Menefee Taylor

Opening: , 7:00-9:00 pm

Circa Gallery

210 N 2nd St, Mpls.

T-F 1-6pm, Sa 11-4pm, & by appt.

Hot Glass; Cold Wax

Benjamin Cobb; James Edward Scherbarth

Opening: , 3:00-6:00 pm

Made at MCAD 2018

Loni Ayers, Ben August, Hallie Bahn, Quinn Barward, Tom Bierlen, Rachael Bonebright, Kehayr Brown, Madison Bruner, Frankie Castillo, Danica Chalmers, Zoe Cinel, Lucy Comer, Alex Conkins, Candice Davis, Taylan DeJohnette, Robert DeMargus, Alexa Dietz, Carmen Dyk, Emma Eubanks, Hannah Farrell, Kiley Friese, Frances Fuller, Nora Grade, Jenna Grap, Ian Hanesworth, Joe Hillestad, Patricia Jacques, Grant Kendall, William Lining Jiang, Xiaojie Liu, Elin Miller, Janet Mason, Donna Myer, Lydia Novak, James Palmer, Mad Radtke, Samantha Rickner, Bin Bin Shen, Aseret Sperry, Thad Stalmack II, Sklyer Swender, Anh Tran, Tuli Troiani, John Valko, Missy Weir, Shun Yong, Yuchen Zhang

Reception: , 6:00-8:00 pm

Awards 7:00 pm

A Veiled Cascade

John Marks

Opening: , 7:00-10:00 pm

4/21, 1-5pm: Sound Bath (John Marks, Casey Deming, Jonathan Kaiser, Crystal Myslajek)

Yeah Maybe

2528 E 22nd St, Mpls.

Su 12-3pm opening weekend

YM#28

Lamia Abukhadra, Madeleine Chicoine, Pearl Davis, Lexi Herman, Jaysen Hohlen, Prerna, Harriet Matzdorf

Opening: , 7:00 pm

7 Warrior Women

Kristi Abbott

Opening: , 7:00-11:00 pm

$5

Huang: Unspoken

Kathy Huang, Kelly Huang

Opening: , 7:00-9:00 pm

Visiting Artists and Critics Program

Justine Johnson & Bobby Zokaites

Artists lecture: , 7:00 pm

The Illusion of Life; Kevin Books

Kole Stillwell; Kevin Books

Artits talks: , 5:30-7:00 pm

A Performance in Honor of Mays

Essma Imady

Performance: , 7:00 pm

Part of the exhibition "Thicker than Water"

Lacuna Gallery

3730 Chicago Ave, Studio A, Mpls.

W 2-6pm, F 10-2pm, Sa 1-5pm, & by appt.

Drawing Residency Open Studios/Preview

Autumn Higgins, Jim Hittinger, Alannah Luger-Guillaume, Josh McGarvey, Sarah Nelson, Erin Paradis, Ashely Peifer, Alex Petersen, Kristen Sanders, Kate Sheldon, Alexis Stiteler, Brittany Trushin

Opening/preview: , 1:00-5:00 pm

Open hours for this show: Sa 1-5pm

Landscape: What Is It and Does It Shape Us?

Sally Johnson, Christopher Atkins, Betsy Ruth Byers, Shannon Estlund, Diane Hellekson

Panel discussion: , 7:00-9:00 pm

Collected Vessels

Lauren Roche

Artist talk: , 7:00 pm

You Are Here

Emma Brunette, Kourtney Culver, Rachel Dallman, Emma Eubanks, Liza Gorman-Baer, Autumn Higgins, Andrea Meisner, Alexis Miller, Jasmine Peck, Miles Phillips, Sophie Weber

Reception: , 7:00-10:00 pm

All-Student Juried Art Exhibition 2018

See web site for artists.

Reception: , 4:30-6:00 pm

The Needle and the Larynx; Worst Gift

Marianna Simnett

Screening: , 7:00 pm

Sponsored by FD13. Book your free place: fd13residency.org

McKnight Resident Artist Talk

Linda Cordell

Artist talk: , 6:00 pm

Cascarónes; Untitled 14

Bobby Marines; Lamia Abukhadra, Wen-Li Chen, Justine Di Fiore, Mara Duvra, Lisa Gordillo, Ralph Hanggi Jr., Chris Heidman, Caitlin Karolczak, Dana LeMoine, Yijia Li, Brady McLearen, Edie Overturf, Lindsay Splichal, Dustin Steuck, Mic Stowell, Nishiki Sugawara-Beda, Forrest Wasko

Opening: , 6:00-9:00 pm

Close Encounters

Zachary Betts

Opening: , 7:00-10:00 pm

Exit Strategy, New Paintings

Tim Tozer, Dan Mason

Opening: , 2:00-5:00 pm

Collected Vessels

Lauren Roche

Opening: , 6:00-9:00 pm

7 Warrior Women

Kristi Abbott, Yuya Negishi, Sarah Epperson

Artist talk: , 2:00-4:00 pm

Artist Talk

Brad Kahlhamer, Christopher Atkins

Artist talk: , 7:00 pm

Co-presented by the MMAA and Bockley Gallery

Bring Her Home: Stolen Daughters of Turtle Island

Shan Goshorn, Luzene Hill, Laura Youngbird, Kayeri Akweks, Hillary Kempenich, Chholing Taha, Cara Romero, and more

Opening: , 6:00-8:00 pm

Cold Open

Kenneth Tam

Opens: , 10:00 am

My grandfather turned into a tiger

Pao Houa Her

Opening: , 6:00-8:00 pm

Gallery 71

7161 France Av S, Edina

Sa 1-4pm, & by appt.

Situations

Mary Bergs, Anne George, Shana Kaplow, Paula McCartney

Artist talk: , 1:00-3:00 pm

Let's Go!

Ellsworth Kelly, Mouttea Murad, Drew Peterson, Agnes Story, Ai Weiwei, Ryan Hughes, Jeff Koons, Lauren Roche, Caroline Kent, Entity Editions, Julie Mehretu, Herbert Bayer, David Rathman, Sonja Peterson, Julie Buffalohead, William Kentridge, Michael Craig-Martin, Takashi Murakami, Pamela Carberry, Richard Prince, Darren Almond, Alyssa Baguss, Joan Mitchell, Joan Miró, Sam Durant, Sabina Ott, Willie Cole, Jim Hodges, Todd Norsten, Clarence Morgan, Lisa Nankivil, Carter, Mungo Thomson, Carlos Amoreles, Highpoint Editions and many more

Opening: , 5:30-8:30 pm

Minutiae; Myth

Elizabeth Garvey; Terri Wentzka, Amy Rea (poems)

Opening: , 4:00-6:00 pm

McKnight Visual Artist Discussion Series

Tia-Simone Gardner, Jay Heikes, Jamillah James

Talk: , 6:30 pm

Books: Altered Language Dictionary

Vesna Kittelson

Opening: , 6:00-8:00 pm

Desire to Explore

Keeyonna Fox

Artist talk: , 5:30-7:00 pm

Close Encounters

Zachary Betts, Charles Matson-Lume

Artist talk: , 7:00-8:30 pm

Microcinema #3: The Beetles Were Right

Gisell Calderón, Eve Gutzman, Laura Iancu, Christopher Lange, Sarah Olander, Nanne Sorvøld

Video screening: , 7:30 pm

Sponsored by Altered Esthetics. RSVP on FB

Gallery 360

3011 W 50th St, Mpls.

M-Sa 10-5pm, Su 12-5pm

Birds of a Feather

Dick Brewer, Al Wadzinski

Opening: , 7:00-10:00 pm

The Other Is the Mirror of the Self

Frankie Castillo, Zoe Cinel, Yuta Uchida, Shun Yong, Peng Wu

Reception: , 6:00-8:00 pm

Parts

Michael Kareken

Opening and book launch: , 2:00-5:00 pm

Two Spaces, Two Shows

see web site

Opening: , 6:00-9:00 pm

Minor Bodies

Karen Sherman

Opening: , 7:00-10:00 pm

Flux; Originally

Laura Stack; Elaine Rutherford

Closing reception: , 7:00-10:00 pm

Lacuna Gallery

3730 Chicago Ave, Studio A, Mpls.

W 2-6pm, F 10-2pm, Sa 1-5pm, & by appt.

No Creature Loves An Empty Space

Ginny Sims

Opening: , 6:00-9:00 pm