Past Exhibitions & Events

Page 52 of 58 (of 2894 total past events). Most recently ended events listed first.

 

Count Backwards from 10: 2017 to 2007

DC Ice, Corey McNally, Jennifer Davis, John Grider, Nick Howard, Laura Hallen, Andy Messerschmidt, Josie Lewis, Eric Inkala, Jaron Childs, Alex Kuno, Garrett Perry, Shawn McNulty, Rob McBroom, Nick Golfis, John Diebel, Colin Kopp, Gregory Euclide, Anne George, Daniel Buettner, Jon Aller, Kenneth Steinbach, Peter Geyen, Hannah Frick

Opening: , 6:00-10:00 pm

Making Room

Anna Campbell, Paige Carlson, Michael David Franklin, Marc, LaPointe, Daniel Luedtke, Rosemary McBride, Emmett Ramstad, Alaura, Seidl, Dustin Yager

Reception: , 7:00-10:00 pm

Postcommodity

Postcommodity (Raven Chacon, Cristóbal Martínez, Kade L. Twist)

Opening: , 6:00-8:00 pm

A Conversation with the Propeller Group

Phunam, Matt Lucero, Tuan Andrew Nguyen

Talk: , 2:00 pm

$10/$5 members

Working from Home

Michelle Grabner

Talk: , 6:30 pm

$10; $5 members

Walker Art Center

1750 Hennepin Ave, Mpls.

Th 11-9pm, F-Sa 11-6pm, Su 11-5pm

Admission: $15/13/10/…; occasionally ½-off
free Th's 5-9pm & 1st Sa's
Timed tickets required.

Expanding the Frame: Stasis & Motion

Sam Hoolihan, John Marks, Crystal Myslajek

Film screening: , 7:30 pm

Walker Art Center

1750 Hennepin Ave, Mpls.

Th 11-9pm, F-Sa 11-6pm, Su 11-5pm

Admission: $15/13/10/…; occasionally ½-off
free Th's 5-9pm & 1st Sa's
Timed tickets required.

Artist Talk

Park McArthur

Talk: , 6:30 pm

free

Visiting Artists & Critics program

Park McCarthur

Talk: , 7:00 pm

A Second Skin

Erin Sandsmark

Opening: , 6:00 pm

McKnight Visual Artist Discussion Series: 2015 Fellows

Michael Rooks, Tracy Krumm, Alexandros Lindsay

Discussion: , 6:30-8:00 pm

Leaning into the Light

Carl Oltvedt, Barbara McIlrath

Opening: , 2:00-5:00 pn

New Pictures

Leslie Hewitt

opens: , 10:00 am

Shadowlands

Ken Gonzales-Day

Public Reception: , 7:00-9:00 pm

7:30 Introduction by Ken Gonzales-Day

Topographies of Wonder

Keren Kroul

Artist talk and reception: , 6:00 pm

Made at MCAD

Kurt Austin, Loni Ayers, Calvin Bauer, James Bezecny, Breanna Bisek, Sishir Bommakanti, Kehayr Brown, Rosa Elena Castillo, Naomi Chan, Michaela Chorn, Zoe Cinel, Joshua Copeland, Candice Davis, Alexa Dietz, Sam Dirck, Hannah B. Farrell , Catherine Florendo, Kiley Friese, Nora Grade, Jen Hancock, Armand Hayes, Magdi Hazaa, Jonathan Herrera, Joe Hillestad, Bianca Jarvis, Yingxi Ji (Sabrina), Kristina Johnson, Lindsey Kusterman, Samuel Larom, Jessica Larum, Noah Lawrence Holder, Sean Lerch, Tiantian Li, Kelsey Maher, Dylan Martis, Gabriela Berdecia Medina, Heather Peebles, Jessica Radanavong, Samantha Rickner, Patty Rodriguez, Jonathon Rosemond, Dan Romanoski, Olivia Schroeder, Brandon Tagle, Shane Toomey, Edie Voges, Forrest Wasko, Kimberly Wetzel, Meijia Xu, Yuchen Zhang

Opening: , 6:00-8:00 pm

Walker Art Center

1750 Hennepin Ave, Mpls.

Th 11-9pm, F-Sa 11-6pm, Su 11-5pm

Admission: $15/13/10/…; occasionally ½-off
free Th's 5-9pm & 1st Sa's
Timed tickets required.

Dark Night

Tim Sutton

Film screening: , 7:30 pm (4/14-15), 2:00 pm (4/15-16)

$10/$8 members

Yeah Maybe

2528 E 22nd St, Mpls.

Su 12-3pm opening weekend

Yeah Maybe #16

Maya Krinsky, Dylan Nelson

Opening: , 7:30-midnight

Conversation with the artist Sunday, 3:00 pm

Sensitive Indicators

Betsy Ruth Byers

Opening: , 7:00-9:00 pm

Spearwave No. 5

Soomaal House of Art

5:30 pm tour, 6:00 pm program, talk/discussion: , 5:30 pm

Here Comes Jesus

Joshua McGarvey

Video screening: , 7:30 pm

Stone Voices

Bernice Ficek-Swenson

Opening: , 6:00-8:00 pm

Visiting Artist Talk

William Cordova

Talk: , 6:00-7:30 pm

Documenting the Rez Cars and HUD Houses of Pryor, Montana (Crow Indian Reservation)

Wendy Red Star, Jill Ahlberg Yohe

Conversation: , 6:00-7:00 pm

McKnight Visual Artist Discussion Series: 2015 Fellows

Claire Gilman, Scott Nedrelow, Kelly O'Brien

Discussion: , 6:30-8:00 pm

Visiting Artist Lecture

Maria Elena González

Lecture: , 1:00 pm

Patterns of Dialogue

Clarence Morgan, Howard Oransky

Opening: , 7:00-9:00 pm

Landlubber

Bruce Tapola

Opening: , 6:00-8:00 pm

4 Fifths

Marra Evans, Erika Terwilliger, Jon Tiburzi, Madison Vang

Opening: , 7:00-10:00 pm

Artist Response: Leslie Barlow on Images and Social Change

Leslie Barlow

Talk: , 1:00 pm

Tanya Lukin Linklater

Tanya Lukin Linklater

Opening: , 6:00-8:00 pm

$5-10 donation encouraged

Pausa

Barbara Held and Benton C Bainbridge

Performance and opening: , 4:00-6:00 pm

Martha Rosler: Conversation on Art, Text, and the Ethics of Representation

Martha Rosler

Talk: , 6:30 pm

$10/$5 members

McKnight Visual Artist Discussion Series: 2015 Fellows

Cesar Garcia, Kristina Estell, Selma Fernández Richter

Discussion: , 6:30-8:00 pm

Dowagers

Johanna Winters

Opening: , 6:00-8:00 pm

Trace Elements

Tom Hollenback

Opens: , 2017

Visiting Artist Lecture

Mark Tribe, Sharon Louden

Conversation: , 1:00 pm

We the People

Loretta Bebeau

Opening: ,

Visiting Artists & Critics program

Hasan Elahi (Boss Foundation Visitor)

Talk: , 7:00 pm

Live Noods

Erin Smith

Opening: , 7:00-10:00 pm

Library New Acquisitions Night + Ulises Carrión Film Screening

Film Screening, Library Event: , 6:00-8:00 pm

Law Warschaw Gallery

Macalester College
130 Macalester St, St Paul

M 12-4pm; T-F 10-4pm; Sa-Su 12-4pm
Reservation required--see gallery web site.

Signifier, Signed

Paul Schmelzer

Opening: , 7:00-9:00 pm

Law Warschaw Gallery

Macalester College
130 Macalester St, St Paul

M 12-4pm; T-F 10-4pm; Sa-Su 12-4pm
Reservation required--see gallery web site.

Destiny of a Name and Other Works

Don Celender

Opens: , 10:00 am

Last Refuge; Group Exhibition

Eleanor McGough; Betsy Alwin, John Gaunt, Jim Hittinger

Opening: , 7:00-10:00 pm

Photography, Racial Violence, and the Stories We (Don't) Tell

Yasufumi Nakamori, Chaun Webster, Taiyon Coleman, Alberto Justiniano

Discussion: , 2:00 pm

What I Think About

Felice Amato, Kelsey Bosch, Kate Casanova, John Fleischer, Diane Katsiaficas, Steven Lang, Fred Larson, Niko Lembesis, Yianni Lembesis, Meena Mangalvedhekar, Kevin Obsatz, Erica Spitzer Rasmussen, Jeff Rathermel, Ali Raza, Thomas Rose, Krista Kelley Walsh, Karen Wirth, Cate Whittemore

Reception: , 7:00-9:00 pm

Vortex Drawings

Alexa Horochowski

Opening: , 6:30-9:00 pm

Untitled 13

Byron Anway, Deidre Argyle, Josette Ghiseline, Lindsy Halleckson, Anders Johnson, Daniel McCarthy-Clifford, Erica Meier, Terrence Payne, Tim Portlock, Christopher Rowley, Susan Solomon, Laura Stack, Gabriel Strader Brown, Holly Streekstra, Joshua Stulen, Sam Van Vo

Opening: , 6:00-9:00 pm

Lines Leading Nowhere

Lauren Flynn, Rose Sexton Johnson, Kate Sheldon

Opening: , 6:00-9:00 pm

Side Effects May Include

Chelsea Reeck

Opening: , 6:00-9:00 pm

The Emperor Is Naked

Tia-Simone Gardner, Ana Hansa-Ogren, Hesselholdt & Mejlvang, Annesofie Sandal, Spencer Stucky and Lucas Briffa

Opening: , 7:00-10:00 pm

8:00 pm, Curaotr's talk (Iben Bach Elstrøm)