Past Exhibitions & Events

Page 5 of 39 (of 1940 total past events). Most recently ended events listed first.

 

MCAD Gallery

2501 Stevens Ave, Mpls.

M-F 9-8pm, Sa 9-5pm, Su 12-5pm

Ahmad, Rebecca Albert, Zoe Blyss Alexander, Hannah Andersen, Gabriela Berdecia, James Bezecny, Rachel Bostic, Zachary Brandinelli, Brianna Quintero Bungert, Kaitlyn Carlson, Courtney Cochran, Eli Ann deVries, Em Dionne, Adriana Esteva, Franny Fuller, Tanner Groehler, Lacey Hackett, Jen Hancock, Ash Knight, Nataliya Koppes, Kaila Larson, Michael Paul Lonchar, Tyler McKeever, Alexander McKenzie, Wakaba Nagamatsu, Sadie Nielsen, Merick Reed, Evie Rozendaal, Ivy Sewell, Chad H. Shapiro, Spencer Siekierke, Michael Torres

Fall 2019 Commencement Exhibition

December 7 – December 13, 2019

Closing reception: December 13, 7:30-9:30 pm

Nicholas Galanin

Everything We've Ever Been, Everything We are Right Now

September 20 – December 8, 2019

Opening: September 20, 6:00-9:00 pm

Hair and Nails

2222 1/2 E. 35th St, Mpls.

Th-F 3-6pm, Sa-Su 1-6pm & by appt.

Isa Gagarin; Gudrun Lock

Estuary; Liquidation

November 8 – December 8, 2019

Opening: November 8, 7:00-10:00 pm

Diyan Achjadi, Laura Aguilar, Mariette Pathy Allen, Ray Andrzejewski, Judith Baca, Felipe Baeza, Jordan Bahat, Chase Barney, Alison Bechdel, Malkiella Benchabat, Sadie Benning, Gladys Bentley, Deborah Bright, Claude Cahun, Jennifer Camper, Gaye Chan, Caroline Wells Chandler, Ross Collab, Wendell Cooper, Tee A. Corinne, Patricia Cronin, Diana Davies, Jim Dryden, Brent Dundore, Cheryl Dunye, Dyke Action Machine (DAM), Rubén Esparza, Edie Fake, Fan Popo and David Zheng, Mo B. Dick (Mo Fischer), Twiggy Pucci Garçon and Sara Jordenö, Cheri Gaulke and Sue Mayberry, Jeffrey Gibson, Karolina Gnatowski (kg), Efrain John Gonzalez, Donna Gottschalk, Holly Greenberg, Michela Griffo, Barbara Hammer, Harmony Hammond, Keith Haring, Elizabeth Breck Hickman, Sophia Songmi Hill, David Hockney, Olivia Levins Holden, Yon Hudson, Peter Hujar, JEB, Derek Jarman, Larry Johnson, Andrés Juárez, Isaac Julian, Deborah Kass, Greer Lankton, Marc LaPointe, Zoe Leonard, Steven Liang, Alma Lopez, Kenna Love, Oskar Ly, Amos Mac, Rigo Maldonaldo, Robert Mapplethorpe, Kevin Martin, Travis McEwen, Nelson Morales, Zanele Muholi, Betsy Odom, Savana Ogburn, Alice O'Malley, Catherine Opie, Jari Osborne, Michelle Parkerson, Lorelei Pepi, Alex Petersen, Mateus Porto, fierce pussy, Emmett Ramstad, Miguel Angel Reyes, Marlon Riggs, Jesse Salb, Christopher Selleck, Harshvardhan Shah, Karen Sherman, Joe Sinness, Mona Smith, Corinne Teed, Tourmaline and Sasha Wortzel, Lalo Ugalde, Jose Villalobos, Andrea Stoops Villarrubia, Anna Van Voorhis, Brian Vu, Andy Warhol

Queer Forms

September 10 – December 7, 2019

Opening: September 21, 7:00-10:00 pm

Camilo Aguirre, Emma Beatrez, Yujie Cao, Jiahao Chen, Qian Chen, Kendall Dickinson, Trina Fernandez, Roshan Ganu, Harry Gao, Alondra Garza, Shirin Ghoraishi, Zhang Junyao, Xingzi Liang, Jocelyn MacDonald, Molly Murakami, Lee Noble, Alonzo Pantoja, David Ruhlman, Carl Schmit, Darren Schneibel, Patrick Sexton, Emma Shen, Brad Thomas, Kyle Voss, Xintong Yang, Jian Yao, Sun Zhangruo

Open Studio Night

Open studios and gallery: December 6, 6:00-9:00 pm

Andrea Carlson, Heid E. Erdrich

Towards Ending Museum Violence

Artist talk: December 5, 7:00 pm

Linda Brooks

Lifecycles Objects

Artist talk: December 5, 7:00 pm

Danny Saathoff

Swinging the Compass

October 24 – December 5, 2019

Opening: October 24, 5:00-7:30 pm

Sandra Menefee Taylor

Un•earth

October 31 – December 2, 2019

Opening: November 2, 6:00-8:00 pm

Sarah Weiss

Rumination

November 22 – December 2, 2019

Opening: November 22, 6:00-9:00 pm

Interact artists

Groundswell

November 16 – December 1, 2019

Opening: November 16, 6:00-9:00 pm

Tentative ending date

Amelia Biewald; Frank Meuschke

Love Bites; Invisible Present

November 2 – December 1, 2019

Opening: November 2, 7:00-10:00 pm

Carol Lee Chase; Rod Massey

An Order Shared; Concrete Evidence

October 26 – November 30, 2019

Opening: October 26, 2:00-5:00 pm

David Andree, Curtis Bartone, Marcy Chevali, Ryan Clancy, Ali Deane, Tom Duffy, Chris Faust, Lindsy Halleckson, Abbey Hepner, Haley Inyart, Tim Lamey, Grant McFarland, Lynda Monick-Isenberg, John Pearson, Kristin Maija Peterson, Kasey Ramirez, Areca Roe, Georgina Rutherford, Kurt Seaberg, Darren Terpstra, TinWai Wong

The Nature of Disappearance

October 10 – November 30, 2019

Opening: October 10, 6:00-8:00pm

Chris Larson

Depression Groove

November 1 – November 30, 2019

Opening: November 1, 6:00-8:00 pm

Roxanne Richards; Timothy Schacker; Andrew Amundsen; Nathan Hilder

The Places in Between; Playing with Pixels; Loft Views: Through the Pane; Age of Adolescence: A Search for Self

November 2 – November 30, 2019

Opening: November 9, 4:00-6:00 pm

Bridgette Boone

Searching for the Creative Process

November 7 – November 26, 2019

Opening: November 7, 5:30-7:00 pm

Gallery720 (720 22nd Ave S Mpls)

Jeppe Hein

Modified Social Benches

November 22 – November 24, 2019

Opening: November 22, 6:00-9:00 pm

FOGSTAND

1456 Edmund Ave, St. Paul

Sa-Su 4-6pm & by appt.

Wen-Li Chen

Wisp

October 26 – November 24, 2019

Opening: October 26, 1:00-5:00 pm

Sean Connaughty

Final Report—Lake Hiawatha—Anthropocenic Midden Survey

November 15 – November 23, 2019

Opening: November 15, 6:00-9:00 pm

Andrea Jenkins, Jacqui Juvland

Bag Ladies; A Psychodynamic Friendship

Closing reception: November 23, 7:00 pm-midnight

Mike Lynch

Sketches from the Field

Opening: November 23, 12:00-5:00 pm

One day only

Annie Irene Hejny, Annabella Sardelis

Foraged

October 24 – November 22, 2019

Opening: October 24, 7:00-10:00 pm

$5 (members free)

Kelly O'brien

Hella Full

October 4 – November 22, 2019

Opening: October 4, 6:00-8:00 pm

Ulrike Mohr

Visiting Artists and Critics Program

Artist talk: November 21, 7:00 pm

Alex Baczyński-Jenkins

Artist Talk

Artist talk: November 21, 6:00-7:00 pm

Reserve your free spot «here»

Hair and Nails

2222 1/2 E. 35th St, Mpls.

Th-F 3-6pm, Sa-Su 1-6pm & by appt.

Isa Gagarin; Gudrun Lock

Estuary; Liquidation

Artist talk: November 17, 4:00 pm

Mara Duvra; Prerna

And When the Sun Rises; Today, we become

October 19 – November 17, 2019

Opening: October 19, 6:00-9:00 pm

Eric Anderson; Carley McHenry

Fantasy for Eleven Fingers; Collecting Roots

October 5 – November 16, 2019

Opening: October 18, 5:30 pm

Gallery 5004

5004 42nd Ave N, Robbinsdale

Sa 12-4pm & by appt.

Gerald Martin, Francis Meisch, Dewey Albinson, Charles Beck, Frederick Bock, Cameron Booth, Bob Brown, Frederic Calhoun, Stanford Fenelle, Syd Fossum, Alexis Fournier, Clement Haupers, Alice Hugy, Miriam Ibling, Louis Jurgensen, Mike Lynch, B. J. O. Nordfeldt, Alexander Oja, Marian-Ortolf Bagley, Howard Sivertson, Elof Wedin, Caleb Winholtz

Under Glass

November 1 – November 16, 2019

Opening: November 1, 6:00-9:00 pm

All In

Benefit/sale: November 16, 6:00/7:30-10:00

$225/$75

Pat Carney, Walter Horishnyk, Richard Ott, Keri Pickett, Richard Tsong-Taatarii, Michael Spear

TheMixingZone

Opening: November 15, 6:30 pm

Leila Kinney

Visiting Artists and Critics Program

Artist talk: November 14, 7:00 pm

Pao Houa Her

2019-2020 Amy Marie Sears Visiting Artist

Artist talk: November 14, 7:00 pm

Gordon Hall

Visiting Artist Lecture

Artist talk: November 12, 1:00-2:00 pm

MCAD Gallery

2501 Stevens Ave, Mpls.

M-F 9-8pm, Sa 9-5pm, Su 12-5pm

Mara Duvra, Marjorie Fedyszyn, Tucker Hollingsworth, Boone Nguyen

2018/19 Jerome Fellowship Exhibition

October 4 – November 10, 2019

Opening: October 4, 6:00-8:00 pm

Gallery 360

3011 W 50th St, Mpls.

M-W, S 10-6pm, Th 10-8pm, Su 12-5pm

Mel Tudisco

Mel Tudisco

October 5 – November 10, 2019

Opening: October 5, 7:00-10:00 pm

Mara Duvra; Prerna

And When the Sun Rises; Today, we become

Artist talk: November 10, 2:00-3:30 pm

George Morrison, Juried artists

Changing Horizons

September 20 – November 9, 2019

Opening: September 20, 6:00-8:00 pm

Jody Williams

There, Then

October 5 – November 9, 2019

Opening: October 5, 2:00-5:00 pm

Nicole Sara Simpkins

Turn Under, Climb Over

October 10 – November 9, 2019

Opening: October 10, 6:00-9:00 pm

Allen Killian-Moore

Desolation Slow Film Screening

Film screening: November 9, 8:00-9:30 pm

$10, Artist Q & A following screening

Mark Baden, Dan Fergus, Norman Kaupang, Rick Love, Iyare Oronsaye, John Printy, Joe Smith, Caroline Houdek Solomon

Art & Design Faculty Show

October 11 – November 8, 2019

Opening: October 11, 5:00-7:00 pm

Taylor Renee Aldridge

Visiting Artist Lecture

Artist talk: November 8, 1:00-2:00 pm

Brad Kahlhamer

Visiting Artists and Critics Program

Artist talk: November 7, 7:00 pm

Monira Al Qadiri

Petro-Historical Complex

Lecture/performance: November 7, 6:00 pm

RSVP requested

Cara Romero

Jackrabbit & Cottontail

Artist talk: November 7, 7:00 pm

Rotem Zin Tamir, Erika Terwilliger, Grant Mcfarland, Lauren Flynn, John Fleischer, Pearl Davis, Roger Ourthiague Jr, Jess Kiel-Wornson, Nils Weiligmann, Angela St. Vrain, Simcha Smith, Candice Davis

Performing Objects

Opening performance and reception: November 7, 5:00 pm

Alexis Rockman

The Great Lakes Cycle

Artist talk: November 6, 7:00-9:00 pm

Jonathan Herrera

Miel y Petróleo / Honey & Gasoline

Artist talk: November 5, 12:00 pm

Previous     1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14       Next