Past Exhibitions & Events

Page 8 of 40 (of 2033 total past events). Most recently ended events listed first.

 

George Morrison

George Morrison

September 12 – October 26, 2019

Opening: September 12, 5:00-8:00 pm

Extended

Tamara Aupaumut, Frank Big Bear, Julie Buffalohead, Andrea Carlson, Gordon Coons, Jim Denomie, George Morrison, Maggie Thompson, Jonathan Thunder, Angela Two Stars, Star Wallowing Bull, Dyani White Hawk

Transference: Printmakers in Mni Sota Makoce

September 16 – October 26, 2019

Opening: October 4, 6:30-9:00 pm

Diyan Achjadi, Malkiella Benchabat, Gladys Bentley, Jennifer Camper, Ross Collab, Diana Davies, Yon Hudson, JEB (Joan E. Biren), Andrés Juárez, Amos Mac, Nelson Morales, Harshvardhan Shah, Brian Vu

Queer Forms

September 19 – October 26, 2019

Opening: October 3, 7:00-9:00 pm

Michon Weeks

Airplane, Boombox, Car

September 13 – October 26, 2019

Opening: September 13, 6:00-8:00 pm

Twelve artists, including Leslie Barlow, Rebekah Crisanta de Ybarra, JoAnn Verburg, Rosemary Williams, Maggie Thompson

Anxiety About the Precise Significance of the Present and Uncertainty About the Future

August 22 – October 24, 2019

Opening: August 22, 5:30-8:00 pm

MCAD Gallery

2501 Stevens Ave, Mpls.

M-F 9-8pm, Sa 9-5pm, Su 12-5pm

Mara Duvra, Marjorie Fedyszyn, Tucker Hollingsworth, Boone Nguyen

2018/19 Jerome Fellowship Exhibition

Artist talk: October 23, 6:30 pm

Carl Clark, Bill Crane, Vance Diamond, Janice Essick, Peder Hagen, HML, Ingrid Hansen, Mike Harris Jr., Ashlea Karkula, Andie Kiley, Luke Lyons, Zach Mohs, Rosemary Perronteau, Lucy Picasso, John Riddle, Andrew Seymour, Bonnie Thorne, Timothy Traver, Victor Van, Alici Wiese

Randomland

October 16 – October 22, 2019

Opening: October 19, 3:00-6:00 pm

Artist remarks, Q&A 10/19 at 4pm

Northern Clay Center

2424 Franklin Ave E, Mpls.

T-W/F-Sa 10-6pm, Th 10-7pm, Su 12-4pm. Galleries open by appt.

Hidemi Tokutake

McKnight Resident Artist Lecture

Artist talk: October 22, 6:00 pm

FOGSTAND

1456 Edmund Ave, St. Paul

Sa-Su 4-6pm & by appt.

Brandon Cramm (+ Jacob Bluhm, John Nicol)

love - love

September 21 – October 21, 2019

Opening: September 21, 1:00-5:00 pm

The Sublime Landscape

September 27 – October 21, 2019

Opening: September 27, 6:00-8:00 pm

Jacqueline Nuzzo

Jacqueline Nuzzo

October 10 – October 21, 2019

Opening: October 10, 6:00 pm

Textile Center

3000 University Ave SE, Mpls.

M-Th 10-7pm, F-Sa 10-5pm

25th Anniversary Gala

Benefit and auction: October 21, 6:00-9:00 pm

$125

Kristine Fretheim

Paintings by Kristine Fretheim

August 20 – October 20, 2019

Reception: September 11, 6:00-8:00 pm

Artist led tour at 7pm (9/11)

Eric William Carroll

A Light Year of Lead

September 3 – October 20, 2019

Opening: September 27, 7:00 pm

Performance at 7pm, 9/27, followed by reception

Kelly Jean Ohl, Julie Snidle

What I Did on My Summer Vacation

September 14 – October 19, 2019

Opening: September 21, 7:00-9:00 pm

Rob Fischer, Cole M James, Yassi Mazandi, Ruth Pastine, David Rathman, Aaron Spangler

Fierce Generocity 2.0: A benefit exhibition to support the Carolyn Glasoe Bailey Foundation Minnesota Art Prize

September 14 – October 19, 2019

Opening: September 14, 6:00-8:00 pm

New Editions 2019

October 18 – October 19, 2019

Preview party: October 18, 7:00-10:00 pm

$50 pre, $65 door

Sheila Dickinson, Susan Smith Griers

Turntable Talk

Artist talk: October 19, 3:00-4:30 pm

Textile Center

3000 University Ave SE, Mpls.

M-Th 10-7pm, F-Sa 10-5pm

Carolyn Mazloomi

What it Means to Make Art in the Current Social and Political Climate

Artist talk: October 19, 4:30-6:00 pm

$15-20

MCAD Gallery

2501 Stevens Ave, Mpls.

M-F 9-8pm, Sa 9-5pm, Su 12-5pm

Chaun Webster

Visiting Artist Lecture

Artist talk: October 18, 11:00-12:00pm

James Conaway; Anne DeCoster

Nicollet Island: A Visual History; Shorelines

September 7 – October 17, 2019

Opening: September 7, 2:00-5:00 pm

Ann Ginsburgh Hofkin, Byron Brauchli, Bernice Ficek-Swenson

Topographic Traces

September 23 – October 17, 2019

Reception: September 19, 5:00-7:30 pm

Gallery talk by the artists at 7pm, 9/19

Galia Eibenschutz, HIJACK, Itch Princess

New dance program

October 16 – October 17, 2019

Dance performance: October 16, 7:30 pm

$15 Performances 10/16-17 @ 7:30pm

Bonnie Heller

Phatic Food

August 26 – October 14, 2019

Opening: September 7, 6:00-9:30 pm

MCAD Gallery

2501 Stevens Ave, Mpls.

M-F 9-8pm, Sa 9-5pm, Su 12-5pm

Leslie Barlow, Lesley Dill, Elizabeth Erickson, A.K. Garski, Jane Hammond, Shana Kaplow, Beverly McIver, Patricia Olson, Erica Spitzer Rasmussen, Jantje Vissher, Dyani White Hawk, Rina Yoon

With, Through, and Beyond: Visiting Artists Celebrate the 20th Anniversary of the Women's Art Institute

September 13 – October 13, 2019

Opening: October 4, 6:00-8:00 pm

Sue Bjerke, Maeve "Maise" Broome, Antonio Velez Celemin, Heather RJ Fletcher, Karli Frigge, Mary Holland, Dan and Regina St. John, Jemma Lewis, Diane Maurer-Mathison, Iris Nevins, Sheryl Oppenheim, Stephen Pittelkow, Sally Power, Jana Pullman, Christin Ripley, Barb Skoog, Natalie Stopka, Sevim Surucu, Robert Wu

Mimic: Modern Marbled Objects

August 9 – October 13, 2019

Reception: October 3, 6:00-8:00 pm

Artist talk 10/3 at 7pm

Dougie Padilla

Lucky 70 (Suerte)

September 6 – October 12, 2019

Opening: September 6, 7:00-11:00 pm

Alex Petersen, Ashlyn Boehme, Christopher E. Harrison, Christopher Palbicki, Claire Hickman, Carissa Fern, Danielle Peters, Darren Terpstra, Dawid Mludzik, Derek Meier, Emily Dzieweczynski, Emily Quandahl, Evan Weselmann, Hilary Greenstein, Jacob Docksey, Jacob Yeates, Jeffrey Hansen, Jeremy Jones, Karine Rupp-Stanko, Koldkral, Loretta Bebeau, Maggie Dimmick, Marcia Haffmans, Matthew Bindert, Meg Lionel Murphy, Mike Ewaldt, MollieRae Miller, Murad Sayf, Natalia Berglund, Ron Brown, Russ White, Scott Roper, Shhhhame, Stephanie Friest, Taylor Robers, Yuta Uchida

C4W:2019

September 12 – October 12, 2019

Opening: September 12, 7:00-10:00 pm

$5 (members free)

Gallery 332

1500 Jackson St NE, Mpls.

Th 11-3pm, Sa 12-4pm

Candice Davis, Jonathon Herrera Soto, Kieran Tverbakk, Jonathon Rosemond, Chloe Rosser, Matt Yaeger, Jacqueline Dudley, Jacob Schroeder

Shed

October 3 – October 12, 2019

Opening: October 3, 5:00-9:00 pm

Natalia Berglund, Martha Bird, Melissa Borman, Maddy Bradley, Colleen Chan, Dane Cree, Kendall Dickinson, Josh Odd, Maria Elizabeth, Kristina Estell, Hannah B. Farrell, Christopher E. Harrison, Jeremy Jones, Anne Kramer, Emerik Kysar, Qian Liu, Michael Lonchar, Long Nguyen, Morgan Schoonover, Jeffrey Stenbom, Brian P. Wagner;
Carmen-Elena Bahlmann, Maximilian Kostka, Christian Hummer, Buyeon Kwon & Torben Zsagar;
Shirin Ghoraishi & Alonzo Pantoja;
Mara Vija Pelecis & Caroline Houdek Solomon

inVISIBLE

October 10 – October 12, 2019

Opening: October 10, 5:00-7:30 pm

Fidencio Fifield-Perez

Visiting Artists and Critics Program

Artist talk: October 10, 12:15-1:15 pm

Northern Clay Center

2424 Franklin Ave E, Mpls.

T-W/F-Sa 10-6pm, Th 10-7pm, Su 12-4pm. Galleries open by appt.

Yana Payusova, Virgil Ortiz, Valerie Zimany, Molly Uravitch, Melanie Sherman

Horror Vacui Curator's Discussion

Curator's Discussion: October 10, 6:00 pm

Free, pre-registration is required. Register here

A.J. Meadows, Elizabeth West

Artist Talks

Artist talk: October 10, 8:00 pm

Patricia Briggs, Diane Mullin

The Women's Art Institute Celebrates 20 Years: Feminist Art Historian Night

Event cancelled: October 9, 6:30 pm

Roseline Rannoch, Felix Profos, Philipp Rupp

Dark Ride II: They Are Us Revisited

Performance: October 8, 6:00 pm

Jasmine Peck, Ryan Fontaine, Christina Schmid

Soft/Hard Surface/Sound

Artist talk: October 6, 4:00 pm

Teresa Audet

The Duality of Being

October 4 – October 6, 2019

Opening: October 4, 5:00-9:00 pm

Kinsi Abdulleh, Aziz Osman, Muna Ahmed, Mustafa Saeed

Ilaa Shalay \ Since Yesterday

September 5 – October 5, 2019

Opening & artist talk: September 13, 6:00 pm

Sherin Guirguis

Here I Have Returned

Artist talk: October 5, 11:30 am

RSVP

Postcommodity (Cristóbal Martínez, Kade L. Twist)

Artist talk

Artist talk: October 5, 6:00 pm

Reservations recommended

Gordon M. Coons

Gidibaajimomin "We Tell Stories"

September 7 – October 5, 2019

Artist talk: September 21, 2:00-3:30 pm

Paula McCartney, Melanie Pankau

Alignments

July 29 – October 4, 2019

Opening: September 26, 5:00-7:00 pm

Jes Lee

Digital Dreams

September 12 – October 4, 2019

Opening: September 12, 5:00-7:00 pm

Deborah Aschheim

Visiting Artists and Critics Program

Artist talk: October 3, 7:00 pm

Philipo Dyauli

Philipo Dyauli

Opening: October 3, 5:00-9:00 pm

One night only

Christopher E. Harrison, Carry-on Homes Group (Peng Wu, Zoe Cinel, Shunjie Yong, Preston Drum, Aki Shibata), Donald Thomas, Felix Hampton Brown, Gita Ghei, Jovan C. Speller, Joy Spika, Jonathan Herrera Soto, Krista Beier, Kaamil Haider, Katayoun Amjadi, Luis Fitch, Maria Jose Castillo, Nooshin Hakim Javadi, Pedram Baldari, Revital Mitchell, Suyao Tian, Xavier Tavera, Yijia Li

Dialogue

July 11 – September 29, 2019

Opening: July 13, 6:00-10:00 pm

Art in the collection of Minnesota collectors

Collect Call 4

September 13 – September 29, 2019

Opening: September 13, 6:00-9:00 pm

Laura Stack; Eleanor McGough

Life Forms; Shifting Baseline Syndrome

September 7 – September 29, 2019

Opening: September 14, 7:00-10:00 pm

Artist talk: Saturday, 9/28, 1-3pm

Abbie Baldwin, Preston Drum, Mary Gibney, Carmen Gutierrez-Bolger, Peter Harris, Jim Hittinger, Teréz Iacovino, Bianca Jarvis, Jeremy Jones, Samantha Leopold -Sullivan, Mari Mansfield, Liv Novotny, Edie Overturf, Terrence Payne, alex m.petersen, Nina Martine-Robinson, Allison Ruby, John Sauer, Jennifer A. Schultz, Kate Vinson, Russ White

Exquisite Corpse Show

September 13 – September 29, 2019

Opening: September 13, 7:00-10:00 pm

Nina O'Leary, Anna Van Hoorhis, Prerna

equal/lateral

Artist talk: September 29, 1:00-3:00 pm

Previous     1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17       Next