Past Exhibitions & Events

Page 17 of 53 (of 2617 total past events). Most recently ended events listed first.

 

You Were Never Here

Alyssa Baguss

Opens: , 10:00 am

Four Stories

Gina Adams, Megan Pahmier, Nirmal Raja, James Stephens

Opening: , 6:00-8:00 pm

Izhikawe

Dick Bancroft

Opens: , 12:00 pm

Shadow Form, The Human Body's Secret Life

Jessalyn Finch

Opening: , 6:00 pm

No Trace

Mike Marks

Opening: , 6:00-8:30 pm

Stand Ins

Jim Hittinger, Terrence Payne

Opening: , 7:00-10:00 pm

Walker Art Center

1750 Hennepin Ave, Mpls.

Th 11-9pm, F-Sa 11-6pm, Su 11-5pm

Admission: $15/13/10/…; occasionally ½-off
free Th's 5-9pm & 1st Sa's
Timed tickets required.

Julia Reichert: 50 Years in Film

Julia Reichert, Eric Hynes

Artist talk: , 8:00 pm

$15, $12 members

Winter Member Show

Richard Abraham, Mary Allen, Rachel Cain, Kevin Caufield, Jane Dreis, MaryBeth Garrigan, Heather Friedli, Chad Hambright, Coreen Johnson, Emily Gray Koehler, JeannE Kosfeld, Ann P Larson, Barret Lee, Joe Linn, Maria Lundberg, Brad Menninga, Sue Mooney, Marilyn Morrison, Kristin Prideaux, Jes Reyes, Greta Sandquist , Jay schlie, Mary Jo Schmith, Lucienne Schroepfer, Carly Swenson, Sharon Miller-Thompson, Lizzie Wortham

Opening: , 6:00-9:00 pm

When the Mist Lifts, the Many See

Chholing Taha

Opening: , 5:00-8:00 pm

Here I Have Returned

Sherin Guirguis

Opening: , 5:00-7:30 pm

RSVP requested for opening

Gallery 360

3011 W 50th St, Mpls.

M-Sa 10-5pm, Su 12-5pm

Modulations

Matthew Nolan

Opening: , 7:00-10:00 pm

Emerging Artist Grant Recipients

Soojin Choi, Nick Earl, Maia Homstad, Keather Lindman, Erin Paradis, Zoë Powell, Peter Ronan, Lynn Wadsworth

Opening: , 6:00-8:00 pm

Artist talks at 4pm, 1/10

FUTURE FUTURE: Hair+Nails' 2020 group show

Moises Salazar, Mathew Zefeldt, Elizabeth Breck Hickman, Sophia Chai, Nicole Eisenman, Uman, Sarah Dwyer, Isa Gagarin, Oakley Tapola, Lamia Abukhadra, Christopher Corey Allen, Tynan Kerr, Ginny Sims, Jagdeep Raina, Katelyn Farstad, John Fleischer, Rachel Collier, Drew Peterson, Emmett Ramstad, Jasmine Peck, Valerie Oliveiro, Candice Davis, Don Porcella, Rose McBurney, Andrew Mazorol, Jazoo Yang, Cameron Downey

Opening: , 7:00-10:00 pm

By Buy Bye! Senior Thesis Exhibition #2

Bethel University's graduating art and design students

Opening: , 5:00 pm

La Buena Vida / The Good Life

Camilo Aguirre, Maria José Castillo

Opening: , 7:00-10:00 pm

Dialectic

Margaret Fitzgerald

Opening: , 4:00-8:00 pm

2019 McKnight Printmaking Fellowship Exhibition

Justin Quinn, Jenny Schmid

Opening: , 6:30-9:00 pm

Talk with Justin Quinn, Jenny Schmid, Faye Hirsch 1/30, 6-8pm

Art History in Context: For the Love of Photography

Suzanne Roberts

Lecture: , 5:00-7:00 pm

$30, members free

Malta, Slavery & Archives: The Legacy of Human Trafficking in Early Modern Documents

Daniel K. Gullo

Talk: , 7:00-9:00 pm

Takes place in Target Performance Hall at Open Book

SS 2020 5050

Salon style showcase/benefit: , 6:00-9:00 pm

Art at Augsburg: Works by Faculty, Past and Present

Hans Berg, Ivan Doseff, Robert Friederichsen, Mikelis Geistauts, August Molder, John Mosand, Norman Holen, Phil Thompson, Susan Boecher, Lynn Bollman, Stephen Geffre, Chris Houltberg, Dan Ibarra, Regula Russelle, Tara Sweeney, robert tom, Lyz Wendland

Reception: , 6:00-8:00 pm

Gina Adams

Gina Adams

Performance: , 1:00 pm

State Your Intentions: New Works in the WAM Collection

Sam Gilliam, Iva Gueorguieva, Tsibi Geva, Portia Zvavahera, Alec Soth, Samuel Levi Jones, Teo Nguyen

Opens: , 11:00 am

Double Shift

Joe Anthony-Brown, Allegra Bipes, Jessica Brosvik, Brandon Cramm, Hope Denardo , Sarah Evenson, Madeline Garcia, Miguel Granger, Mariah Greenhoff, Kara Faye Gregory, Sarah Harding, Scott Hochhalter, Pete Hoseth, Lizzie Hutchins, Jess Kiel-Wornson, Nick Kovatch, Nate Lutz, Donna Meyer, Meagan Miller, Alex Mitchell, Niky Motekallem, Ellen Mueller, Don Myhre , Melanie Pankau, Greg Perrin, Bill Thrasher, Harold Torres, Lindsay Smith, Forrest Wasko, Karen Wirth, Lauren Zimitsch, Jen Zuccola

Opening: , 6:00-8:00 pm

Blacknificent

Ron Brown

Opening: , 3:00-7:00 pm

Sight Lines

Sophia Chai

Artist talk: , 3:00 pm

Artistry

1800 W. Old Shakopee Rd, Bloomington

M-F 8am-10pm, Sa 9-5pm, Su 1-10pm

Revitalizing Symbols

Andrea Carlson, Jim Denomie, Jaida Grey Eagle, Haley Greenfeather English, Nicholas Galanin, Briand Morrison, George Morrison, Chholing Taha, Jonathan Thunder, Gwen Nell Westerman, Sarah Weston, Debra Yepa-Pappan, Holly Young

Opening: , 6:00-8:00 pm

Panel discussion 1/28, 7pm

Artist Talk

Krystal Ramirez

Artist talk: , 7:00 pm

RSVP requested

Deep Dives into Curatorial and Educational Approaches

Naima Keith

Artist talk: , 11:00 am

Tickets are free, but registration is required

By Buy Bye! Senior Thesis Exhibition #1

Bethel University's graduating art and design students

Opening: , 5:00 pm

Abracadabra and Other Forms of Protection

Harriet Bart, Laura Wertheim Joseph

Artist talk: , 7:30-9:00 pm

RSVP through web site

Midwest Midwinter

Abbey Hepner, Allen Morris, Areca Roe, Ashley Rachelle Feagin, Barbara Diener, Catherine J. Davis, Christine Lenzen, Dana Fritz, Elisabeth Hogeman, Elise Kirk, Elizabeth M. Claffey, Emily Najera, Glenna Jennings, Jason Reblando, Jennifer Kettler, Joseph Mougel, Julie Rae Powers, Lex Thompson, Lorena Molina, Meghan Kirkwood, Melissa Borman, Nate Mathews, Noritaka Minami, Peter Happel Christian, Priscilla Briggs, Sasha Phyars-Burgess, Tianqiutao Chen, Erika Ritzel

Reception: , 6:00-8:00 pm

4th floor

Art at 801

801 Washington Ave N. Mpls.

Sa 12-4pm & by appt.

The Artists Talk

Alex Kuno, Andrew Hefner, Jessie McNally

Artist talk: , 3:00-4:00 pm

FUTURE FUTURE

Kristin Van Loon, Ryan Fontaine

Curator conversation: , 3:00 pm

Art(ists) on the Verge 10

Lindsy Halleckson, Essma Imady, Kathy McTavish, Khadijah Muse, Chris Rackley

Opening: , 5:00-7:00 pm

McKnight Discussion Series at MCAD

Catherine Morris, Hend Al-Mansour, Jovan C. Speller

Artist talk: , 6:30-8:00 pm

No Trace

Mike Marks

Artist talk: , 7:00 pm

Enhanced Photographs

Candy Kuehn

Reception: , 6:00-8:00 pm

Walker Art Center

1750 Hennepin Ave, Mpls.

Th 11-9pm, F-Sa 11-6pm, Su 11-5pm

Admission: $15/13/10/…; occasionally ½-off
free Th's 5-9pm & 1st Sa's
Timed tickets required.

The Maid

Carissa Rodriguez

Opens: , 5:00 pm

Foresight: 20 years of Mitakuye Oyasin

Dyani White Hawk, Rory Wakemup, Graci Horne, Jim Denomie, Gwen Westerman, Andrea Carlson, Gordon Coons, Aza Erdrich, Jonathan Thunder, and more

Opening: , 6:00-8:00 pm

Middle Ground

Kelli Nelson, Shannon Estlund

Opening: , 6:00-9:00 pm

Two A.M.

Loretta Fahrenholz

Film screening: , 4:00 pm

2019 McKnight Printmaking Fellowship Exhibition

Faye Hirsch, Justin Quinn, Jenny Schmid

Artist talk: , 6:00-8:00 pm

Artistry

1800 W. Old Shakopee Rd, Bloomington

M-F 8am-10pm, Sa 9-5pm, Su 1-10pm

Revitalizing Symbols

Andrea Carlson, Jim Denomie, Jaida Grey Eagle, Haley Greenfeather English, Nicholas Galanin, Briand Morrison, George Morrison, Chholing Taha, Jonathan Thunder, Gwen Nell Westerman, Sarah Weston, Debra Yepa-Pappan, Holly Young

Panel discussion: , 7:00 pm

Art at 801

801 Washington Ave N. Mpls.

Sa 12-4pm & by appt.

Alex Kuno, Andrew Hefner, Jessie McNally

Alex Kuno, Andrew Hefner, Jessie McNally

Opening: , 6:00-9:00 pm

MCBA/Jerome Foundation Book Arts Mentorship Series VII

Rebekah Crisanta de Ybarra, Daniel McCarthy Clifford, Chaun Webster

Opening: , 6:00-9:00 pm

Parallel Divide

John Gaunt, Tim Tozer

Opening: , 7:00-10:00 pm

Far and Wide: Landscapes from the Midwest; Where Do I Begin

Tom Maakestad; Greg Graham

Opening: , 2:00-5:00 pm

Transformer

Alonzo Pantoja, Christopher Corey Allen, Emma Beatrez, Kim Heidkamp, Marjorie Fedyszyn, Molly Surahsky, Ryan Fontaine, Sarah Kusa, Sarah Petersen, Teresa Audet

Opening: , 6:00-9:00 pm

The Beginning of Everything

Melissa Cooke Benson, Jeff Flemming, JoAnn Gonzalez Hickey, Clarence Morgan

Panel discussion: , 6:00-8:00 pm