Past Exhibitions & Events

Page 20 of 53 (of 2617 total past events). Most recently ended events listed first.

 

♪ A star like any other—

Jasper Marsalis

Opening: , 3:00-5:00 pm

George Morrison

George Morrison

Opening: , 5:00-8:00 pm

Extended

Transference: Printmakers in Mni Sota Makoce

Tamara Aupaumut, Frank Big Bear, Julie Buffalohead, Andrea Carlson, Gordon Coons, Jim Denomie, George Morrison, Maggie Thompson, Jonathan Thunder, Angela Two Stars, Star Wallowing Bull, Dyani White Hawk

Opening: , 6:30-9:00 pm

Queer Forms

Diyan Achjadi, Malkiella Benchabat, Gladys Bentley, Jennifer Camper, Ross Collab, Diana Davies, Yon Hudson, JEB (Joan E. Biren), Andrés Juárez, Amos Mac, Nelson Morales, Harshvardhan Shah, Brian Vu

Opening: , 7:00-9:00 pm

Airplane, Boombox, Car

Michon Weeks

Opening: , 6:00-8:00 pm

Anxiety About the Precise Significance of the Present and Uncertainty About the Future

Twelve artists, including Leslie Barlow, Rebekah Crisanta de Ybarra, JoAnn Verburg, Rosemary Williams, Maggie Thompson

Opening: , 5:30-8:00 pm

2018/19 Jerome Fellowship Exhibition

Mara Duvra, Marjorie Fedyszyn, Tucker Hollingsworth, Boone Nguyen

Artist talk: , 6:30 pm

Randomland

Carl Clark, Bill Crane, Vance Diamond, Janice Essick, Peder Hagen, HML, Ingrid Hansen, Mike Harris Jr., Ashlea Karkula, Andie Kiley, Luke Lyons, Zach Mohs, Rosemary Perronteau, Lucy Picasso, John Riddle, Andrew Seymour, Bonnie Thorne, Timothy Traver, Victor Van, Alici Wiese

Opening: , 3:00-6:00 pm

Artist remarks, Q&A 10/19 at 4pm

McKnight Resident Artist Lecture

Hidemi Tokutake

Artist talk: , 6:00 pm

FOGSTAND

1456 Edmund Ave, St. Paul

Sa-Su 4-6pm & by appt.

love - love

Brandon Cramm (+ Jacob Bluhm, John Nicol)

Opening: , 1:00-5:00 pm

The Sublime Landscape

Opening: , 6:00-8:00 pm

Jacqueline Nuzzo

Jacqueline Nuzzo

Opening: , 6:00 pm

25th Anniversary Gala

Benefit and auction: , 6:00-9:00 pm

$125

Paintings by Kristine Fretheim

Kristine Fretheim

Reception: , 6:00-8:00 pm

Artist led tour at 7pm (9/11)

A Light Year of Lead

Eric William Carroll

Opening: , 7:00 pm

Performance at 7pm, 9/27, followed by reception

What I Did on My Summer Vacation

Kelly Jean Ohl, Julie Snidle

Opening: , 7:00-9:00 pm

Fierce Generocity 2.0: A benefit exhibition to support the Carolyn Glasoe Bailey Foundation Minnesota Art Prize

Rob Fischer, Cole M James, Yassi Mazandi, Ruth Pastine, David Rathman, Aaron Spangler

Opening: , 6:00-8:00 pm

New Editions 2019

Preview party: , 7:00-10:00 pm

$50 pre, $65 door

Turntable Talk

Sheila Dickinson, Susan Smith Griers

Artist talk: , 3:00-4:30 pm

What it Means to Make Art in the Current Social and Political Climate

Carolyn Mazloomi

Artist talk: , 4:30-6:00 pm

$15-20

Visiting Artist Lecture

Chaun Webster

Artist talk: , 11:00-12:00pm

Nicollet Island: A Visual History; Shorelines

James Conaway; Anne DeCoster

Opening: , 2:00-5:00 pm

Topographic Traces

Ann Ginsburgh Hofkin, Byron Brauchli, Bernice Ficek-Swenson

Reception: , 5:00-7:30 pm

Gallery talk by the artists at 7pm, 9/19

New dance program

Galia Eibenschutz, HIJACK, Itch Princess

Dance performance: , 7:30 pm

$15 Performances 10/16-17 @ 7:30pm

Phatic Food

Bonnie Heller

Opening: , 6:00-9:30 pm

With, Through, and Beyond: Visiting Artists Celebrate the 20th Anniversary of the Women's Art Institute

Leslie Barlow, Lesley Dill, Elizabeth Erickson, A.K. Garski, Jane Hammond, Shana Kaplow, Beverly McIver, Patricia Olson, Erica Spitzer Rasmussen, Jantje Vissher, Dyani White Hawk, Rina Yoon

Opening: , 6:00-8:00 pm

Mimic: Modern Marbled Objects

Sue Bjerke, Maeve "Maise" Broome, Antonio Velez Celemin, Heather RJ Fletcher, Karli Frigge, Mary Holland, Dan and Regina St. John, Jemma Lewis, Diane Maurer-Mathison, Iris Nevins, Sheryl Oppenheim, Stephen Pittelkow, Sally Power, Jana Pullman, Christin Ripley, Barb Skoog, Natalie Stopka, Sevim Surucu, Robert Wu

Reception: , 6:00-8:00 pm

Artist talk 10/3 at 7pm

Lucky 70 (Suerte)

Dougie Padilla

Opening: , 7:00-11:00 pm

C4W:2019

Alex Petersen, Ashlyn Boehme, Christopher E. Harrison, Christopher Palbicki, Claire Hickman, Carissa Fern, Danielle Peters, Darren Terpstra, Dawid Mludzik, Derek Meier, Emily Dzieweczynski, Emily Quandahl, Evan Weselmann, Hilary Greenstein, Jacob Docksey, Jacob Yeates, Jeffrey Hansen, Jeremy Jones, Karine Rupp-Stanko, Koldkral, Loretta Bebeau, Maggie Dimmick, Marcia Haffmans, Matthew Bindert, Meg Lionel Murphy, Mike Ewaldt, MollieRae Miller, Murad Sayf, Natalia Berglund, Ron Brown, Russ White, Scott Roper, Shhhhame, Stephanie Friest, Taylor Robers, Yuta Uchida

Opening: , 7:00-10:00 pm

$5 (members free)

Gallery 332

1500 Jackson St NE, Mpls.

Th 11-3pm, Sa 12-4pm

Shed

Candice Davis, Jonathon Herrera Soto, Kieran Tverbakk, Jonathon Rosemond, Chloe Rosser, Matt Yaeger, Jacqueline Dudley, Jacob Schroeder

Opening: , 5:00-9:00 pm

inVISIBLE

Natalia Berglund, Martha Bird, Melissa Borman, Maddy Bradley, Colleen Chan, Dane Cree, Kendall Dickinson, Josh Odd, Maria Elizabeth, Kristina Estell, Hannah B. Farrell, Christopher E. Harrison, Jeremy Jones, Anne Kramer, Emerik Kysar, Qian Liu, Michael Lonchar, Long Nguyen, Morgan Schoonover, Jeffrey Stenbom, Brian P. Wagner;
Carmen-Elena Bahlmann, Maximilian Kostka, Christian Hummer, Buyeon Kwon & Torben Zsagar;
Shirin Ghoraishi & Alonzo Pantoja;
Mara Vija Pelecis & Caroline Houdek Solomon

Opening: , 5:00-7:30 pm

Visiting Artists and Critics Program

Fidencio Fifield-Perez

Artist talk: , 12:15-1:15 pm

Horror Vacui Curator's Discussion

Yana Payusova, Virgil Ortiz, Valerie Zimany, Molly Uravitch, Melanie Sherman

Curator's Discussion: , 6:00 pm

Free, pre-registration is required. Register here

Franconia Sculpture Park

29836 St. Croix Trail, Shafer, MN

4/15-11/14: Daily 9am-5pm; 11/15-4/14: F-Su 10am-4pm & by appt.

Artist Talks

A.J. Meadows, Elizabeth West

Artist talk: , 8:00 pm

The Women's Art Institute Celebrates 20 Years: Feminist Art Historian Night

Patricia Briggs, Diane Mullin

Event cancelled: , 6:30 pm

Dark Ride II: They Are Us Revisited

Roseline Rannoch, Felix Profos, Philipp Rupp

Performance: , 6:00 pm

Soft/Hard Surface/Sound

Jasmine Peck, Ryan Fontaine, Christina Schmid

Artist talk: , 4:00 pm

The Duality of Being

Teresa Audet

Opening: , 5:00-9:00 pm

Ilaa Shalay \ Since Yesterday

Kinsi Abdulleh, Aziz Osman, Muna Ahmed, Mustafa Saeed

Opening & artist talk: , 6:00 pm

Here I Have Returned

Sherin Guirguis

Artist talk: , 11:30 am

RSVP

Artist talk

Postcommodity (Cristóbal Martínez, Kade L. Twist)

Artist talk: , 6:00 pm

Reservations recommended

Gidibaajimomin "We Tell Stories"

Gordon M. Coons

Artist talk: , 2:00-3:30 pm

Alignments

Paula McCartney, Melanie Pankau

Opening: , 5:00-7:00 pm

Digital Dreams

Jes Lee

Opening: , 5:00-7:00 pm

Visiting Artists and Critics Program

Deborah Aschheim

Artist talk: , 7:00 pm

Philipo Dyauli

Philipo Dyauli

Opening: , 5:00-9:00 pm

One night only

Dialogue

Christopher E. Harrison, Carry-on Homes Group (Peng Wu, Zoe Cinel, Shunjie Yong, Preston Drum, Aki Shibata), Donald Thomas, Felix Hampton Brown, Gita Ghei, Jovan C. Speller, Joy Spika, Jonathan Herrera Soto, Krista Beier, Kaamil Haider, Katayoun Amjadi, Luis Fitch, Maria Jose Castillo, Nooshin Hakim Javadi, Pedram Baldari, Revital Mitchell, Suyao Tian, Xavier Tavera, Yijia Li

Opening: , 6:00-10:00 pm

Collect Call 4

Art in the collection of Minnesota collectors

Opening: , 6:00-9:00 pm

Life Forms; Shifting Baseline Syndrome

Laura Stack; Eleanor McGough

Opening: , 7:00-10:00 pm

Artist talk: Saturday, 9/28, 1-3pm

Exquisite Corpse Show

Abbie Baldwin, Preston Drum, Mary Gibney, Carmen Gutierrez-Bolger, Peter Harris, Jim Hittinger, Teréz Iacovino, Bianca Jarvis, Jeremy Jones, Samantha Leopold -Sullivan, Mari Mansfield, Liv Novotny, Edie Overturf, Terrence Payne, alex m.petersen, Nina Martine-Robinson, Allison Ruby, John Sauer, Jennifer A. Schultz, Kate Vinson, Russ White

Opening: , 7:00-10:00 pm