Past Exhibitions & Events

Page 24 of 53 (of 2617 total past events). Most recently ended events listed first.

 

Siv Yiv and His Wooden Horses (MAEP)

Sieng Lee

Opens: , 10:00 am

User Friendly

Liz Magic Laser, Cori Kresge, Hanna Novak

Workshop: , 4:30/5:30/6:30 pm

RSVP for workshops

Layers of Time

Clarence Morgan, Stuart Nielsen, Howard Oransky

Opening: , 8:00-10:00 pm

Activity Room

Erin Paradis, Breck Hickman, Zoe Cinel, Sam Hoolihan, Beatrix'JAR, Rini Yun Keagy, Terry Hempfling, Cole Pulice, Island Queen Satans Flower, Fripp & Bud, Dissolving, Andy Sturdevant

Opening: , 4:00-10:00 pm

Art/Text/Book: A panel discussion

Chaun Webster, Wenli Chen, Veronica Kavass, Lamia Abukhadra, Matthew Rezac, Shana Kaplow

Panel discussion: , 4:00-6:00 pm

Bring Her Home: Stolen Daughters of Turtle Island

Jaune Quick0-To-See Smith, Avis Charley, Molly Murphy Adams, Karen Goulet, Angela Babby, Wade Patton, Leah Yellowbird, and more

Opens: , 7:00 am

My Mighty Journey

Gaylord Schanilec

Artist talk: , 7:00 pm

Walker Art Center

1750 Hennepin Ave, Mpls.

Th 11-9pm, F-Sa 11-6pm, Su 11-5pm

Admission: $15/13/10/…; occasionally ½-off
free Th's 5-9pm & 1st Sa's
Timed tickets required.

Shadows at the Crossroads

Ta-coumba Aiken, Seitu Jones

Public unveiling: , 5:00 pm

Artist remarks and Poetry reading: 6 pm

Visiting Artist Liz Miller Public Lecture

Liz Miller

Artist talk: , 7:00-9:00 pm

Paintings by Kat Nottingham

Kat Nottingham

Reception: , 6:00-8:00 pm

The Startled Faction

Catherine Sullivan

Opening: , 7:00-10:00 pm

Manual Transmission 2019 First Gear

Tiffany Lange, Hilary Greenstein

Opening: , 7:00-10:00 pm

Free Spirit

Bruce Tapola

Opening: , 7:00-10:00 pm

Spring Show

Carolyn Anderson, Julie Buffalohead, Andrea Carlson, Cara Romero, Maggie Thompson, Dyani White Hawk

Opening: , 4:00-7:00 pm

JXTAxCOS Skate-Able Art Plaza Grand Opening

Opening: , 10:00 am-12:00 pm

Rain date 6/23

Euromall

Salim Bayri, Fauna, Anna Hankings-Evans, Steph Kretowicz, Aleksandra Lakić, Surabhi Saraf, Creamcake

Day program: , 3:00-8:00 pm

Spring Fling to Honor Kevin Kling

Fundraiser and silent auction: , 6:00 pm

$100 Takes place at Calhoun Beach Club

Walker Art Center

1750 Hennepin Ave, Mpls.

Th 11-9pm, F-Sa 11-6pm, Su 11-5pm

Admission: $15/13/10/…; occasionally ½-off
free Th's 5-9pm & 1st Sa's
Timed tickets required.

The Last Black Man in San Francisco

Joe Talbot

Film screening: , 7:00 pm

Another Fine Mess

Russ White

Opening: , 5:00-10:00 pm

Another Fine Mess

Russ White

Artist talk: , 1:00 pm

Broken Chain

Sonja Peterson

Opening: , 6:00-8:00 pm

Tint

Bret Brown, Cary Reeder, Human Shaped Animal, Judit Just Anteló, Monty Montgomery, NERS Neonlumberjack, Neal Breton, Nick Wilkinson

Opening: , 7:00-10:00 pm

$5

Repurpose

700 Central Ave NE, Mpls.

W-F 12-4pm, Sa 1-6pm

The Analog Difference

Ben Holmberg, Jess Zottola, Jonathon Rosemond, Sarah Nicole

Opening: , 6:00-8:00 pm

I Know How Furiously Your Heart Is Beating

Alec Soth

Opening: , 6:00-8:00 pm

Chain of Lakes; The Hill That Walked Away

Justin Terlecki; Dan & Lee Ross

Opening: , 2:00-5:00 pm

Symposium: Hearts of Our People—The Legacy, Relationships & Power of Native Women Artists

Jolene Rickard, Janet Catherine Berlo, DY Begay, Jill Ahlberg Yohe, Anita Fields, Carla Hemlock, Ruth Phillips, Dakota Hoska, heather ahtone, America Meredith, Katie Bunn Marcuse, Teri Greeves

Symposium: ,

Architecture in Motion

Diane Simpson

Performance: , 2:00 pm & 9:00 pm

FD13 event

FOGSTAND

1456 Edmund Ave, St. Paul

Sa-Su 4-6pm & by appt.

Partial Objects

Joe Smith, Kaifeng Chun

Opening: , 1:00-5:00 pm

The Auction at MCAD

Evan Abrahamson, Christopher Alday, Nadia Alenov, Kayla Plosz Antiel, Siah Armajani, Mark Barlow, Sara Belleau, Julie Reneé Benda, Anna Biedenbender, Nicholas A. Carroll, Genie Castro, Colin Corrado, Tara Costello, Shannon Estlund, Susan Fink, Edith Garcia, Carolyn Halliday, James Holmberg, Chris Larson, Rollin Marquette, Ashley Mary, Shannon McElree, Richard Merchán, Shelly Mosman, Ashely Peifer, Mike Perry, Sonja Peterson, Ed Rath, Jodi Reeb, Carla Alexandra Rodriguez, Madison Elyse Rubenstein, David Malcolm Scott, Christopher Selleck, Matthew Shlian, Steven Sorman, Lindsay Splichal, Ross Stangler, Xavier Tavera, Ellen Thomson, Roman Verostko

Benefit auction: , 7:00-10:00 pm

$175 / $250

Z and be seen

Christine Sun Kim

Opening day artist talk: Auditorium, Nicollet Mall (in front of the Minneapolis Central Library) 300 Nicollet Mall: , 2:00-4:00 pm

Walker Art Center

1750 Hennepin Ave, Mpls.

Th 11-9pm, F-Sa 11-6pm, Su 11-5pm

Admission: $15/13/10/…; occasionally ½-off
free Th's 5-9pm & 1st Sa's
Timed tickets required.

Artist Talk

Alexa Horochowski, Christina Schmid

Artist talk: , 6:00 pm

Broken Chain

Sonja Peterson, Laurie Allmann

Artist talk: , 6:30 pm

Art at 801

801 Washington Ave N. Mpls.

Sa 12-4pm & by appt.

Jodi Reeb, Kurt Seaburg, Mark Barlow, Patrick Pryor

Jodi Reeb, Kurt Seaburg, Mark Barlow, Patrick Pryor

Opening: , 6:00-9:00 pm

Curious; A Body of Work: A Retrospective Look at Patricia Olson's Art

Amanda Grove; Patricia Olson

Opening: , 6:00-8:00 pm

Cardinal Kindreds

Amy Bench, Bug Davidson, Amanda McInery, Matt Rebholtz, Darcie Book, Alyssa Taylor Wendt, Dameon Lester, Shawn Camp, Mark Johnson, Carlos Carrillo & Yevgenia Davidoff, Jonas Criscoe, Lana Waldrep-Appl, Rachelle Diaz, Jenn Wilson, Sarah Hirneisen, Tammie Rubin, Erin Cunningham, Terra Goolsby, Kate Csillagi, Leon Alesi

Opening: , 7:00-10:00 pm

SKEW LINES

Heid E. Erdrich, Rosy Simas

Closing reception: , 6:00-9:00 pm

Gallery 5004

5004 42nd Ave N, Robbinsdale

F 4-8pm, Sa 12-4pm & by appt.

Birney Quick Retrospective

Birney Quick

Opening: , 6:00-9:00 pm

I Will Be Here If You Will Be Here

Zoe Cinel, Samantha Johns

24 hour performance: , 5:00 pm-5:00 pm

Shifting Constants

Kristina Fjellman

Opening: , 6:00-10:00 pm

Circumbendibus: a roundabout way

Nina Martine Robinson

Opening: , 6:00-8:00 pm

Franconia Sculpture Park

29836 St. Croix Trail, Shafer, MN

4/15-11/14: Daily 9am-5pm; 11/15-4/14: F-Su 10am-4pm & by appt.

Dumpster Fire

Laura Levinson, Ondine The Siren Queen, Chava Kokhleffel, Xochi de la Luna & Rachel Lieberman, Sami Pfeffer, Teighlor McGee

Performance: , 7:30 pm

Talking Race

Bobby Marines, Nicole Nfonoyim-Hara

Artist talk: , 12:00 pm

50 x 50: UMN Cast Iron Art Alumni

Mayumi Amada, Jim Brenner, Douglas Calisch, Thor Carlson, Tom Christiansen, Cindy Cribbs, Wendy Ernst Croskrey, Louie-Paulo Darang, Chris Dashke, Yousif Del Valle, Irve Dell, Tom Durham, Kurt Dyrhaug, Stephen Edstrom, Santos Fernandez, Kimber Fiebiger, John S Finlay, III, Faith Gelvin, Chris Groth, Lydia Gutowsky, Marty Hicks, Stacey Holloway, Mary Johnson, Keith Kaziak, Marc La Pointe, Nicholas Legeros, Paul Linden, Jeff Lohaus, Andrew MacGuffie, Timothy McClellan, Brighton McCormick, Paul McMahill, Britta Muldoon, Asako Nakauchi, Laura "Deetle" Nelson, Aaron Leif Nicholson, Allen Peterson, Prerna and Emily Swanberg, Celestine Pueringer, Eduardo Romo, Araan Schmidt, Marie Schrobilgen, Woody Stauffer, Jim Swartz, Jess Bergman Tank, Melanie VanHouten, Rose von Muchow, Matthew Weber, Benjamin Weil, Amber White

Reception: , 6:00-9:00 pm

States of Matter

Lisa Nebenzahl, Keith Taylor

Opening: , 5:00-8:00 pm

The Conqueror

Brett Smith

Opening: , 7:00-10:00 pm

Law Warschaw Gallery

Macalester College
130 Macalester St, St Paul

M 12-4pm; T-F 10-4pm; Sa-Su 12-4pm
Reservation required--see gallery web site.

Kinshift (Senior Thesis exhibition)

Ruby Arnone, Cole Chang, Noah Frederick Heil, Wren Hess, Peace Hwapyeong Im, Miya Ito, Izzy Krompegel-Anliker, Danqi (Vina) Mao, Sydney Petersen, Mariah Sitler, Bade Turgut

Opening: , 7:00-9:00 pm

Distress Cycle

Jon Allen, Heather Acerro, Eric Tarr

Opening: , 6:00-8:00 pm

Talking Race

Shah Noor Shafqat, Nicole Nfonoyim-Hara

Artist talk: , 3:00 pm

Spring 2019 Commencement Exhibition

Emily Allen, Jenya Armen, Kurt Austin, Brendan Barrett, Logan Baxter, Zolly Becker, Hannah Belisle, Thomas Bierlein, Ryan Bloomingdale, Harvey Boelter, Cecily Bohmann, Gabriel Broderick, Kehayr Brown-Ransaw, Michael Bryant Jr. , Erin Carlson, Joshua Carlson, Danica Chalmers, Lydia Chapman, Nathanael Christenson, Tyler Clendenen, Lucy Comer, Harper Comstock, Brian Coreas, Raven Crepps, Taylan De Johnette, Robert DeMangus, Audrey De Ridder, Sarah Dodds, Claire Donaghue, Elizabeth Doolittle, Joseph Dutra, Alex Edinger, Abbey Edmonds, Naomi-Leigh Egger, Clara Emery, Annalise Engelke, Jonathon Enslow, Zhiyang Gao, Melanie Gaudet, Max Geiger, Miriam Gray, Michayla Grbich, Malakai Greiner, Alex Hawthorne, Magdi Hazaa, Madeline Hendricks, Nicholas Herlofsky, Sarah Hormanski, Patrick Howard, Kelalani Jankowski, Hannah Jerrie, Alyssa Johnson, Casey Jones, Ingrid Jorgensen, Delta Keating, Sorie Kim, Katherine Kisin, Audrianna Knox, Ashley Koudou, Tyler Kramer, Akshara Kulkarni, Corey Lafferty, Sam Larom, Mari Larsen, Allison Lasser, Miranda Leberfinger, Elizabeth Lehr, Dennis Lenihan, Eleni Leventopoulos, Rachel Loper, Ellen McDonough, Benjamin Merritt, Iris Monahan, Kerri Mulcare, Larissa Mulch, Akacia Muscavitch, John-David Neiman, Jennifer Neville, Layton Nosbush, Brianna Overlin, JamesPaul Palmer-Wilson, Isaac Passwater, Erik Paulson, Emma Peterson, Kathryn Peterson, Rachel Peterson, Miles Phillips, Larry Phiravanh, Mad Radtke, Meghan Rafferty, Grace Rehbein, Samantha Rickner, Maria Robinson, Olivia Saleh, Nico Sardina, Christopher Schuldt, Christian Segura, Dana Sexton, Cya Shahan Foust, Rachel Spring, Rob Stanley, Caitlyn Stegall, William Stock, Brandon Tagle, Hannah Taylor, Sonitha Tep, Jonathan Thomas, Taylor Thompson, Joel Thune, Josephine Tollaksen, Shane Toomey, Davin Tuller, Jeralise Tylke, Jack Walgamuth, Leah Walsh, Sophie Weber, Emily Wilde, Stella Williams, Chloe Willnecker, Alex Wills, Joseph Young, Theresa Akers, Brenna Kelly

Opens: , 9:00 am

MFA Thesis Exhibition

Hallie Bahn, Cassandra Cook, Jennifer Jurgens, Heather Lamanno, Donna Lynne Meyer, Clarissa Odin, Grace Olson, Anika Schneider, Yuta Uchida, Yi Wan, Joi Wenjin Yao, Simone Yijun Zheng

Reception: , 6:00-9:00 pm