Past Exhibitions & Events

Page 22 of 53 (of 2617 total past events). Most recently ended events listed first.

 

Walker Art Center

1750 Hennepin Ave, Mpls.

Th 11-9pm, F-Sa 11-6pm, Su 11-5pm

Admission: $15/13/10/…; occasionally ½-off
free Th's 5-9pm & 1st Sa's
Timed tickets required.

Opening-Day Talk

Theaster Gates, Hamza Walker

Artist talk: , 7:00 pm

Strange Days

Kathryn Bigelow

Film screening series "There is No Neutral Space": , 6:30 pm

Dispatches from the Great Acceleration

Dolan Cyr, Alex Kuno

Opening: , 6:00-9:00 pm

Love Lines

Ana Laura Juarez, Dennis Madamba

Opening: , 6:00-7:30 pm

Hot Off the Press 2019

Megan Anderson, Nancy Ariza, Kristin Bickal, Josh Bindewald, Lynnette Black, Nancy Bolan, Lynn Bollman, James Boyd Brent, Julia Megan Burchett, Pamela Carberry, Christine Cosentino, Claudia Danielson, Mike Elko, Anne Feicht, Sally Gordon, Tyler Green, Molly Hanrahan, Nancy Johnson, Monique Kantor, Therese Krupp, Regina Levin, Erin Lewis, Jon Mahnke, Mari Marks Mondanelli, Sarah Mering, Carl Nanoff, Austin Nash, Sam Orosz, John Pearson, Jeremy Piller, Holly Rapoport, Eileen Rieman-Schaut, Amy Sands, Kurt Seaburg, Grace Sippy, Nicole Soley, Cathy Spengler, Clara Ueland

Opening: , 6:30-9:00 pm

Weather

Karen Kunc

Opens: , 9:00 am

Core Light: Images from the Urban Core

Doug Johnson

Opening: , 6:00-9:00 pm

Northern Light

Richard Abraham, Fred Anderson, Michael Banning, Carl Bretzke, Kristie Bretzke, Dan Bruggeman, James Conaway, Joshua Cunningham, Robert Dorlac, Susan Horn, Michael Kareken, Mary Nagel Klein, Cindy Koopman, Stuart Loughridge, Tom Maakestad, Rod Massey, Barbara McIlrath, Carl Oltvedt, Amy Rice, Holly Swift, Justin Terlecki, Clara Ueland, Bob Upton, Larry Welo, Andrew Wykes

Opening: , 2:00-5:00 pm

August 2019 X Northside

Nancy Musinguzi

Opening: , 6:00-8:00 pm

Selections

Hend Al-Mansour, Katayoun Amjadi, Syed Hosain, Ian Thomas Miller, Jamie Owens, Lindsay Splichal

Opening: , 6:00-9:00 pm

The Best of the Best

R. J. Kern

Reception: , 6:30-8:00 pm

Artist talk 7pm, 8/21

FOGSTAND

1456 Edmund Ave, St. Paul

Sa-Su 4-6pm & by appt.

The Fantasy of the Deer Warrior

CHANG Ying

Film screening: , 7:00 pm

Rescheduled from 8/25
Taiwan Summer Cinema Weekends

Diary

Brian Severns

Opening: , 5:30-8:30 pm

Tripartite

Black Daze, Groe, Biafra

Opening: , 6:00-11:00 pm

Bauhaus100 Bonanza Show

Nora Spiekermann, Lee Noble

Reception: , 4:30-7:00 pm

Bauhaus100 Bonanza street art festival 10-2pm, 8/16-17 on Nicollet Mall

And I You (It's been awhile since I told you that I love you)

Tuli Troiani

Opening: , 6:30-8:00 pm

Soomaal Fellowship Exhibitions–2019

Khadijah Muse, Kaamil A. Haider

Artists talk & reception: , 6:00 pm

Artist-Centered Curatorial Practice

Lynnette Miranda, Tricia Heuring

Curators talk: , 6:30-8:30 pm

Walker Art Center

1750 Hennepin Ave, Mpls.

Th 11-9pm, F-Sa 11-6pm, Su 11-5pm

Admission: $15/13/10/…; occasionally ½-off
free Th's 5-9pm & 1st Sa's
Timed tickets required.

Platforms: Collection and Commissions

Leslie Thornton and James Richards, Bruce Conner, James Richards and Moyra Davey, Shahryar Nashat and Uri Aran, Yto Barrada, Renée Green, Marwa Arsanios, Pauline Boudry/Renate Lorenz

Opens: , 11:00 am

First installment features Leslie Thornton and James Richards, Bruce Conner

A Nation of One

Brad Kahlhamer

Opening: , 5:00-8:00 pm

$20 ($10 members)

Way Of Life; Binnenland

Priscilla Briggs; John Diebel

Opening: , 7:00-10:00 pm

Six McKnight Artists

Brett Freund, Donovan Palmquist, Derek Au, Linda Cordell, Ian Meares, Bryan Czibesz

Open house: , 1:00-4:00 pm

I Can Feel the Truth Somewhere Over There. Here Beyond Further.

Toni Gallo

Opening: , 6:00-9:00 pm

Iranian Culture Week

Nicky Torkzadeh, Nooshin Hakim, Pedram Baldari, Leila Rastegar, Niloofar Hadi Sohi, Abbas Azadanloo, Niccu Tafarrodi, Katayoun Amjadi, Mahdi Ahmadi, Ensi Mohamadi, Dan Rein, Kaashi, Mohamad Nouri, Shiva Shirgir, Adel Soroush

Opening: , 7:00-8:30 pm

North//East juried exhibition

Kim Benson, Samuel Bjorgum, Laurie Borggreve, Steven Carlson, Cole Chang, Craig Davidson, Maggie Dimmick, Gregory Euclide, Hannah B. Farrell, Meridith Graham, Marcia Haffmans, Chris Heidman, Kim Matthews, John Pearson, Andy Richter, Sarah Sampedro, Kris Bradley, David Erdman, Emily Gordon, Gracelee Lawrence, Josh Meillier, ChaeWon Moon

Opening: , 4:00-8:00 pm

Limitless spaces

Morehshin Allahyari, Hattie Ball, Sishirprithvi Bommakanti, Paige Dansinger, Edward Euclide + Hilary Dixon, Sarah Faye McPherson, Snow Yunxue Fu, Shirin Ghoraishi, Tynan Humphrey , Hunter Jonakin, Dan Anthony Kelly, Oddviz, Isaac Ruder, Brian Skalak, Michael Swearingen, Li Yao

Opening reception + community day: , 1:00-4:00 pm

Franconia Sculpture Park

29836 St. Croix Trail, Shafer, MN

4/15-11/14: Daily 9am-5pm; 11/15-4/14: F-Su 10am-4pm & by appt.

Artist Talk

Jonathan Korotko, Haley Sanborn, Daniel Shieh

Artist talk: , 8:00 pm

Hearts of Our People: Native Women Artists

Over 115 unnamed artists

Opens: , am

Paintings by Mary Nagel Klein

Mary Nagel Klein

Reception: , 6:00-8:00 pm

The Pleasure Gardens

Sarah Jones

Opening: , 6:00-8:00 pm

Bowery Nation + Hawk + Eagle

Brad Kahlhamer

Opening: , 6:00-9:00 pm

Landscapes Observed

Bruce Hudson-Bogaard

Reception: , 4:00-6:00 pm

Shimmer

John Foster

Opening: , 3:00-9:00 pm

$5

Queens

Scott Streble

Opening: , 7:00-9:00 pm

Walker Art Center

1750 Hennepin Ave, Mpls.

Th 11-9pm, F-Sa 11-6pm, Su 11-5pm

Admission: $15/13/10/…; occasionally ½-off
free Th's 5-9pm & 1st Sa's
Timed tickets required.

Sound for Silents 2019: Film + Music on the Walker Hillside

Astralblak (Greg Grease, Proper-T, DJ Just Nine, MMYYKK, Elliott), Maya Deren, Dionne Lee, Sondra Perry, Amir George

Screening/performance: , 8:30 pm

Post-Smithsonian Delinquent

Brad Kahlhamer, Melissa Olson, Ryan Dawes

Podcast and Discussion: , 6:00 pm

RSVP here

Norteña

Carlos Rosales Silva

Opening: , 7:00-10:00 pm

Gallery 360

3011 W 50th St, Mpls.

M-Sa 10-5pm, Su 12-5pm

Wacso

Wacso (Robb Burnham)

Opening: , 7:00-10:00 pm

Plein Air SmackDown IX

Richard Abraham, Fred Anderson, Scott Lloyd Anderson, Michael Banning, Maddy Bradley, Carl Bretzke, Kristie Bretzke, James Conaway, Christopher Copeland, Joshua Cunningham, Robert Dorlac, Larry Hoffman, Susan Horn, Aaron Jacobs, Cindy Koopman, Greg Lecker, Stuart Loughridge, Tom Maakestad, Barbara McIlrath, Jill Michell, Dan Mondloch, Mary Nagel Klein, Jason Sacran, Holly Swift, Justin Terlecki, Bob Upton

Plein air painting event: , 10:00 am-3:30 pm

Event held at Coldwater Spring (moves to Groveland Gallery 4-6pm)

Franconia Sculpture Park

29836 St. Croix Trail, Shafer, MN

4/15-11/14: Daily 9am-5pm; 11/15-4/14: F-Su 10am-4pm & by appt.

Artist Talk

Kay Dartt, Paige Henry

Artist talk: , 8:00 pm

MCAD Alumni Exhibition

Andy Baird, Mark Barlow, Keith Braafladt, Sam Busko, Pat Callahan, Brianna Capra, Isabela Cruz, Steven Dhanson, Kristin DeBoom, Kayla Egle, Addie Elling, Hannah B. Farrell, Alice Ferox, Kathryn Flora, Kiley Friese, Jessica Graham, Hilary Greenstein, Kara Faye Gregory, Allison Hamel, Jean Hansen, Daren Hill, Glen Hoover, Casey Jelinski, Gale Jorgensen, Pamela Kirton, Erik Lervold, Brian Lesteberg, Allison Long, CL Martin, Donna Meyer, Cameron Olson, Charles Price, Sandy Resig, Madison Elyse Rubenstein, Samantha Sang, Geoffrey Schley, Jeremiah Soup, Jennifer Stice, Melodee Strong, Kate Swazee, See Vang, Mary Welke, Bailey Ray Williams

Opens: , 12:00 pm

Museum/Life | Summer Institute

Marcus Young, Aki Shibata

Opens: , 12:00 pm

Entanglements

Allison Ruby

Opening: , 7:00-10:00 pm

UFVA at MCAD

Wenhua Shi, Shayna Connelly, Joe Brown, Christopher Joseph Kraemer, Andrew Dale Reed, Mark Freeman, Ryan Murray, Lynn Tomlinson, Edward Rankus, Elizabeth Coffman, Chung-Wei Huang, Jonathan Olshefski, Robin Canfield, Gregg Perkins, Will Stock, Rebecca Ormond, Rani Deighe Crowe, Shaun Clarke, Alex Ingersoll, Vaun Monroe, Bart Weiss, Meghann Artes, Sam Smartt, Wojciech Lorenc, Ariana Gerstein, Mary C Trunk, Remington Smith, Zoya Baker, Niklas Sven Vollmer, Colleen Kelly Poplin, Hugo Ljungbäck, Sharon Mooney, John Akre, Julie Goldstein, Ruth Reitan, Tim Wojcik, Jack Beck, Mary-Jane Doherty, Philip Hopper, David Atkins, Kyle Henry, Jacob Bricca, David Tarleton and Adria Dawn, Wenhwa Tsao, Kelly Wittenberg, Elizabeth Leister, Paul Echeverria, Boaz Dvir, Kevin Wells, Chuck Workman, C. Thomas Lewis, Danielle Beverly, Cigdem Slankard, Bill Brown

Opening: , 7:30-9:00 pm

Exhibition on 3rd floor

Betula

Annie Irene Hejny

Reception: , 6:00-8:00 pm

Waiting Upon the Plains

Teo Nguyen

Opening: , 6:00-8:00 pm

Alien Species

Kinga Kielczynska

Happy hour & walking tour: , 3:30-7:00 pm

Exhibit A

Jonathon Rosemond, Quinn Barnard

Opening: , 7:00-9:00 pm

Artist Talk

Mary Anne Barkhouse

Artist talk: , 6:30-7:30 pm

Green

Terrence Payne, Shawn McNulty, Betsy Alwin, Timothy Tozer, Melissa Borman, Priscilla Briggs, Ute Bertog, Daniel Buettner, Tara Costello, John Diebel, Shannon Estlund, John Gaunt, Rebecca Krinke, Eleanor McGough, Areca Roe, Laura Stack, Amelia Biewald, Betsy Ruth Byers, Duane Ditty, Edie Overturf, David Malcom Scott,Frank Meuschke, Jim Hittinger, Hend Al-Mansour

Raffle/fundraiser: , 6:00-10:00 pm