Past Exhibitions & Events

Page 19 of 53 (of 2617 total past events). Most recently ended events listed first.

 

Depression Groove

Chris Larson

Opening: , 6:00-8:00 pm

The Places in Between; Playing with Pixels; Loft Views: Through the Pane; Age of Adolescence: A Search for Self

Roxanne Richards; Timothy Schacker; Andrew Amundsen; Nathan Hilder

Opening: , 4:00-6:00 pm

Searching for the Creative Process

Bridgette Boone

Opening: , 5:30-7:00 pm

Gallery720 (720 22nd Ave S Mpls)

FOGSTAND

1456 Edmund Ave, St. Paul

Sa-Su 4-6pm & by appt.

Wisp

Wen-Li Chen

Opening: , 1:00-5:00 pm

Modified Social Benches

Jeppe Hein

Opening: , 6:00-9:00 pm

Sketches from the Field

Mike Lynch

Opening: , 12:00-5:00 pm

One day only

Final Report—Lake Hiawatha—Anthropocenic Midden Survey

Sean Connaughty

Opening: , 6:00-9:00 pm

Bag Ladies; A Psychodynamic Friendship

Andrea Jenkins, Jacqui Juvland

Closing reception: , 7:00 pm-midnight

Foraged

Annie Irene Hejny, Annabella Sardelis

Opening: , 7:00-10:00 pm

$5 (members free)

Hella Full

Kelly O'brien

Opening: , 6:00-8:00 pm

Visiting Artists and Critics Program

Ulrike Mohr

Artist talk: , 7:00 pm

Artist Talk

Alex Baczyński-Jenkins

Artist talk: , 6:00-7:00 pm

Reserve your free spot «here»

And When the Sun Rises; Today, we become

Mara Duvra; Prerna

Opening: , 6:00-9:00 pm

Estuary; Liquidation

Isa Gagarin; Gudrun Lock

Artist talk: , 4:00 pm

Fantasy for Eleven Fingers; Collecting Roots

Eric Anderson; Carley McHenry

Opening: , 5:30 pm

Gallery 5004

5004 42nd Ave N, Robbinsdale

F 4-8pm, Sa 12-4pm & by appt.

Under Glass

Gerald Martin, Francis Meisch, Dewey Albinson, Charles Beck, Frederick Bock, Cameron Booth, Bob Brown, Frederic Calhoun, Stanford Fenelle, Syd Fossum, Alexis Fournier, Clement Haupers, Alice Hugy, Miriam Ibling, Louis Jurgensen, Mike Lynch, B. J. O. Nordfeldt, Alexander Oja, Marian-Ortolf Bagley, Howard Sivertson, Elof Wedin, Caleb Winholtz

Opening: , 6:00-9:00 pm

All In

Benefit/sale: , 6:00/7:30-10:00

$225/$75

TheMixingZone

Pat Carney, Walter Horishnyk, Richard Ott, Keri Pickett, Richard Tsong-Taatarii, Michael Spear

Opening: , 6:30 pm

Visiting Artists and Critics Program

Leila Kinney

Artist talk: , 7:00 pm

2019-2020 Amy Marie Sears Visiting Artist

Pao Houa Her

Artist talk: , 7:00 pm

Visiting Artist Lecture

Gordon Hall

Artist talk: , 1:00-2:00 pm

2018/19 Jerome Fellowship Exhibition

Mara Duvra, Marjorie Fedyszyn, Tucker Hollingsworth, Boone Nguyen

Opening: , 6:00-8:00 pm

Gallery 360

3011 W 50th St, Mpls.

M-Sa 10-5pm, Su 12-5pm

Mel Tudisco

Mel Tudisco

Opening: , 7:00-10:00 pm

And When the Sun Rises; Today, we become

Mara Duvra; Prerna

Artist talk: , 2:00-3:30 pm

Changing Horizons

George Morrison, Juried artists

Opening: , 6:00-8:00 pm

There, Then

Jody Williams

Opening: , 2:00-5:00 pm

Turn Under, Climb Over

Nicole Sara Simpkins

Opening: , 6:00-9:00 pm

Desolation Slow Film Screening

Allen Killian-Moore

Film screening: , 8:00-9:30 pm

$10, Artist Q & A following screening

Denler Art Gallery

University of Northwestern
3003 Snelling Avenue N., St. Paul

M-W/F 10-4pm, Th 10-8pm, Sa 12-4pm

Art & Design Faculty Show

Mark Baden, Dan Fergus, Norman Kaupang, Rick Love, Iyare Oronsaye, John Printy, Joe Smith, Caroline Houdek Solomon

Opening: , 5:00-7:00 pm

Visiting Artist Lecture

Taylor Renee Aldridge

Artist talk: , 1:00-2:00 pm

Visiting Artists and Critics Program

Brad Kahlhamer

Artist talk: , 7:00 pm

Petro-Historical Complex

Monira Al Qadiri

Lecture/performance: , 6:00 pm

RSVP requested

Jackrabbit & Cottontail

Cara Romero

Artist talk: , 7:00 pm

Performing Objects

Rotem Zin Tamir, Erika Terwilliger, Grant Mcfarland, Lauren Flynn, John Fleischer, Pearl Davis, Roger Ourthiague Jr, Jess Kiel-Wornson, Nils Weiligmann, Angela St. Vrain, Simcha Smith, Candice Davis

Opening performance and reception: , 5:00 pm

The Great Lakes Cycle

Alexis Rockman

Artist talk: , 7:00-9:00 pm

Miel y PetrĂ³leo / Honey & Gasoline

Jonathan Herrera

Artist talk: , 12:00 pm

Kinngait Studio Returns

Saimaiyu Akesuk, Kudluajuk Ashoona, Pitseolak Ashoona, Shuvinai Ashoona, Cee Pootoogook, Kananginak Pootoogook, Malaija Pootoogook, Sarni Pootoogook, Mary Pudlat, Pauojoungie Saggiak, Pitaloosie Saila, Nicotye Samayualie, Ningiukulu (Ningeokuluk) Teevee, Papiara Tukiki

Opens: , 9:00 am

In Between / Underneath (Entremedio / Por Debajo)

Jonathan Herrera Soto

Opening: , 6:00-9:00 pm

Conversation with journalist Steve Fisher 7-8pm (7/18)

In Between / Underneath (Entremedio / Por Debajo)

Jonathan Herrera Soto

Closing performance: , 11:00 am-5:00 pm

AnT Scuplture and Design; Horror Vacui: Across the Margins

Alexis Gregg, Tanner Coleman; Ardmore Ceramic Art, Patrick Coughlin, April D. Felipe, Benjie Heu, Lindsay Montgomery, Virgil Ortiz, Yana Payusova, Melanie Sherman, Molly Uravitch, Valerie Zimany

Opening: , 6:00-8:00 pm

Soft/Hard Surface/Sound

Jasmine Peck, Ryan Fontaine

Opening: , 7:00-10:00 pm

Turntable Docking Installation

Pete Driessen, Eric Anthony Frye

Opening: , 5:00-8:00 pm

Tour and artist talk 10/12 at 3pm

Night at the M

Dinner/party/auction: , 5:00-10:00 pm

$300 dinner 5pm/$125 party 7pm

Tiger's Heart

Andi Hillestad

Opening: , 5:00-9:00 pm

Object Objects

Shana Kaplow

Book launch: , 6:00-9:30 pm

The Anti-Automatism Laboratory

Donny Gettinger

Closing reception and artist talk: , 4:00-7:00 pm

Changing Horizons

Artists residing on Turtle Island

Opens: , 7:00 am

Kim Benson

Kim Benson

Opening: , 5:00-10:00 pm

Root Spells: The Future Residency

Andrea Narno, Vanessa Adams, +

Opening: , 7:00-10:00 pm

Forms in Play

Betsy Alwin, David Malcolm-Scott

Opening: , 7:00-10:00 pm