Past Exhibitions & Events

Page 26 of 53 (of 2617 total past events). Most recently ended events listed first.

 

Spearwave V3.N3—Final

Wasima Farah, Amjet Kemet

Opening: , 5:00-8:00 pm

Faculty and Staff Open Studios

U of M Faculty and Staff

Open Studios: , 2:00-5:00 pm

The Silver Scenery

John Knuth

Opening: , 5:30-8:30 pm

NCECA (National Council On Education For The Ceramic Arts) Juried Student Exhibition

Molly Allen, Brooke Armstrong, Chase Barney, Ray Brown, Christy Chor, Charles Cook, Brandi Cooper, John Domenico, Katriona Drijber, Jen Dwyer, Jonathan Green, Alexa Harding, Donte Hayes, Ashton Keen, Yeonsoo Kim, Lucas Knowles, Teresa Larrabee, Jennifer Masley, Will McComb, Kelly McLaughlin, Bethany Panhorst, Clarissa Pezone, Amelia Rosenberg, Jessica Sanders, Joshua Scott, Chanakarn Semachai, Lilah Shepherd, Iren Tete, Samantha Tsang, Anna Marie Valenti, Nicole Winning, Amy Young

Opening: , 5:00-9:00 pm

McKnight Visual Artist Discussion Series

Eugenie Tsai, David Goldes, Terry Gydesen

Artist talk: , 6:30 pm

Visiting Artists and Critics Program

David Bowen

Artist talk: , 7:00 pm

Other Objects

Del Harrow, Jeff Campana, Ling Chun, Amanda Salov, Andrea Marquis

Opening: , 7:00-10:00 pm

$5

Spectral Matter

Bari Ziperstein, Alison Owen, KyoungHwa Oh, Molly Uravitch, Rain Harris, Eileen Cohen

Opening: , 5:00-7:00 pm

In·Appropriation

Jaysen Hohlen, Meagan Marsh, Jiamu Wu

One night exhibition: , 6:00-9:00 pm

Walker Art Center

1750 Hennepin Ave, Mpls.

Th 11-9pm, F-Sa 11-6pm, Su 11-5pm

Admission: $15/13/10/…; occasionally ½-off
free Th's 5-9pm & 1st Sa's
Timed tickets required.

FITC: Films by Artists

Bruce Baillie, Robert Breer, Peter Bundy, Bruce Conner, Molly Davies, Tom DeBiaso, Linda Klosky, Kathleen Laughlin, Tim McKinney, Gunvor Nelson, Herb Sewell, Joan Strommer, Josie Winship

Film screenings: , 7:00 pm

A Familiar Portrait of Labor and Love

Leslie Barlow

Opening: , 7:00-10:00 pm

Walker Art Center

1750 Hennepin Ave, Mpls.

Th 11-9pm, F-Sa 11-6pm, Su 11-5pm

Admission: $15/13/10/…; occasionally ½-off
free Th's 5-9pm & 1st Sa's
Timed tickets required.

Mack Lecture: Boredom and the Interface

Mark Kingwell

Lecture: , 7:00 pm

Solo Exhibition

HOTTEA

Opening: , 6:00-8:00 pm

Art at 801

801 Washington Ave N. Mpls.

Sa 12-4pm & by appt.

Jodi Reeb, Kurt Seaburg, Mark Barlow, Patrick Pryor

Kurt Seaburg, Mark Barlow

Artist talk: , 1:00 pm

bs :

Rachel Jendrzejewski, Terry Hempfling, Thomas Stoffregen

Artist talk: , 7:00 pm

Register in advance

They/Them Project discussion

Unnamed project participants

Discussion: , 11:30 am

Softly… Before the Supreme Court

Sheila Pepe

Opens: , 11:00 am-5:00 pm

Ideal Made Real: MN NICE

Vered Binyamini, Susan Feigenbaum, Risa Nishiguchi, Polonia Odahara Novack, Robyn Peterson, Marjorie Pitz, Kathryn Schroeder, Susan Schweitzer, Linda Christianson, Joel Froehle, Ursula Hargens, Mike Helke, Kate Maury, Emily Murphy, S.C. Rolf, Todd Shanafelt

Opening: , 6:00-8:00 pm

NCECA reception 3/28, 5-9pm

A Conversation with Shinique Smith and Jenni Sorkin

Shinique Smith, Jenni Sorkin

Artist talk: , 2:00-4:00 pm

$10 ($5 members)

PechaKucha Night: Art in Service of the Environment

Deborah Foutch, Kristen Arden, Kat Corrigan, Tom Stewart, Ingrid Restemayer, Howard Christopherson

Artist talk: , 6:00 pm

To Be Seen / To Be Manifold

Mara Duvra

Opening: , 6:00 pm

Artist talk 2/14, 7pm

Standing Rock Paintings

Jim Denomie

Opening: , 6:00-8:00 pm

Glycerin Hum

Kelsey Olson & Ectosa Graphics

Opening: , 7:00-9:00 pm

Lost & Found

Katayoun Amjadi, Erin Smith

Opening: , 7:00-10:00pm

Beautiful Sky

Alexa Horochowski

Artist talk: , 3:00 pm

Les Noirs

?

Opening: , 7:00-9:00 pm

Dweller on the Threshold

Howard Oransky

Opens: , 9:00 am

Visiting Artists and Critics Program

Tia-Simone Gardner

Artist talk: , 7:00 pm

How to become lost

Sayge Carroll, Meg Murphy, Lamar Peterson, Jacob Aaron Schroeder, Maggie Thompson

Discussion with the artists: , 6:00 pm

Lost & Found

Christina Schmid, Katayoun Amjadi, Erin Smith

Artist conversation: , 7:00 pm

Spectral Matter

Eileen Cohen

Artist talk: , 11:15 am

The Human Schematic of a Black Man

Jordan Allen

Opening: , 7:00 pm

Law Warschaw Gallery

Macalester College
130 Macalester St, St Paul

M 12-4pm; T-F 10-4pm; Sa-Su 12-4pm
Reservation required--see gallery web site.

Strange Place

Neha Kudchadkar, Jason Lim, Jason Lee Starin, Allison Schulnik, Eva Vogelsang

Opening: , 6:00-9:00 pm

Crossing Dimensions

Heather Delisle, Edward S. Eberle, Ron Meyers, JJ Peet, Patti Warashina

Opening: , 6:30-9:00 pm

Wonder/Wander; Deferred Grievance

Ashely Peifer; Betsy Ruth Byers

Opening: , 7:00-9:00 pm

Opening rescheduled from 3/9

Little Red Quartet

Stephanie DeArmond, Erin Paradis, Jasmine Peck, Ginny Sims

Opening: , 5:00-9:00 pm

Gallery hours from 10am, 3/27-31. See web page for details.

Accumulation

Monica Rudquist, Judy Onofrio

Opening: , 6:00-8:00 pm

The Form Will Find Its Way: Contemporary Ceramic Sculptural Abstraction

Elizabeth Carpenter (curator), Nicole Cherubini, Alexandra Engelfriet, Jessica Jackson Hutchins, Brie Ruais, Anders Ruhwald, Nolan Baumgartner, Dylan Beck, Zimra Beiner, Brian Boldon, Jennifer Brandel, Renata Cassiano, Yang Chen, Benjamin Cirgin, Joshua R. Clark, Naomi Cohn, Chotsani Elaine Dean, Louise Deroualle, Yewen Dong, Jessica Dupuis, Trey Duvall, Matthew Eames, Jessika Edgar, Cary Esser, Sarah Gross, Justin Groth, Jeffrey Haddorff, Sajeda Issa, Wansoo Kim, Adam Knoche, Drew Liedtke, Lauren Mayer, Kate Metten, Brian Molanphy, Michiko Murakami, Rebecca Murtaugh, Kelsie Rudolph, Karl Schwiesow, Nicole Seisler, Jim Shrosbree, Jason Lee Starin

Reception: , 5:00-9:00 pm

Department of Art Ceramics Area Lecturers Exhibition: Object Lessons

Allison Rose Craver, Nick Darcourt, Stephanie DeArmond, Anna Metcalfe, Candice Methe, Erin Paradis, Ginny Sims, Michael Stowell, Priya Thoresen

Reception: , 5:00-9:00 pm

Department of Art Sculpture and Ceramics Area Faculty and Graduate Student Exhibition

Katayoun Amjadi, Pedram Baldari, Sayge Carroll, Lauren Flynn, Tom Lane, Chris Larson, Grant McFarland, Tamsie Ringler, Emily Swanberg, Erika Terwilliger, Rick Tibbot, Anna van Voorhis, Tetsuya Yamada

Reception: , 5:00-9:00 pm

The Nature of Things

Allison Johanson, Eleanor McGough, Jack Dale, Samuel Johnson, Wendy Westlake

Opening: , 3:00-6:00 pm

slo (roll); Northern Blends

Jim Shrosbree; Grace Han, Terry Hildebrand, Sam Knopp, Sean Kunz, Noriko Masuda, Mynthia McDaniel, Juliana Rempel

Opening: , 5:00-9:00 pm

Fare Tredici

Annie Hejny, Ellie Kingsbury, Howard Oransky, James Boyd Brent+Kristen Lowe, Joyce Lyon, Kathryn Nobbe, Mark Ostapchuk, Marty Nash, Mike Marks, Michal Sagar, Patricia Olson, Sandra Menefee Taylor, Vesna Kittelson

Opening: , 6:00-8:30 pm

Walker Art Center

1750 Hennepin Ave, Mpls.

Th 11-9pm, F-Sa 11-6pm, Su 11-5pm

Admission: $15/13/10/…; occasionally ½-off
free Th's 5-9pm & 1st Sa's
Timed tickets required.

The Body Electric Opening-Day Program

Joan Jonas

Artist talk: , 1:00 pm

Walker Art Center

1750 Hennepin Ave, Mpls.

Th 11-9pm, F-Sa 11-6pm, Su 11-5pm

Admission: $15/13/10/…; occasionally ½-off
free Th's 5-9pm & 1st Sa's
Timed tickets required.

The Body Electric Opening-Day Program

Zach Blas

Artist talk: , 3:00 pm

Personifications

Lisa Marie Barber, Attila Ray Dabasi, Krissy Katt

Opening: , 5:00-9:00 pm

Special hours: M-Tu, Th 12-6pm, W 10-6pm, F 12-9pm, Sa 12-2pm

The Clay & Its Double

Geno Luketic, Jerome Yorke with Zac Collopy, Sophie Wilson, Claire Brewer

Opening: , 5:00-9:00 pm

Performance: 3/28-29 @ 7:30pm and 3/30 @ 1:30pm

Mental Spaces

Aaron Becker

Opening: , 7:00-10:00 pm

Visiting Artists and Critics Program

Alexandra Engelfriet

Artist talk: , 7:00 pm

This Land Like a Mirror Turns You Inward

Janet Macpherson, Magdolene Dykstra

Opening: , 5:00-9:00 pm