Past Exhibitions & Events

Page 28 of 56 (of 2791 total past events). Most recently ended events listed first.

 

Architecture in Motion

Diane Simpson

Performance: , 2:00 pm & 9:00 pm

FD13 event

FOGSTAND

1456 Edmund Ave, St. Paul

Sa-Su 4-6pm & by appt.

Partial Objects

Joe Smith, Kaifeng Chun

Opening: , 1:00-5:00 pm

The Auction at MCAD

Evan Abrahamson, Christopher Alday, Nadia Alenov, Kayla Plosz Antiel, Siah Armajani, Mark Barlow, Sara Belleau, Julie Reneé Benda, Anna Biedenbender, Nicholas A. Carroll, Genie Castro, Colin Corrado, Tara Costello, Shannon Estlund, Susan Fink, Edith Garcia, Carolyn Halliday, James Holmberg, Chris Larson, Rollin Marquette, Ashley Mary, Shannon McElree, Richard Merchán, Shelly Mosman, Ashely Peifer, Mike Perry, Sonja Peterson, Ed Rath, Jodi Reeb, Carla Alexandra Rodriguez, Madison Elyse Rubenstein, David Malcolm Scott, Christopher Selleck, Matthew Shlian, Steven Sorman, Lindsay Splichal, Ross Stangler, Xavier Tavera, Ellen Thomson, Roman Verostko

Benefit auction: , 7:00-10:00 pm

$175 / $250

Z and be seen

Christine Sun Kim

Opening day artist talk: Auditorium, Nicollet Mall (in front of the Minneapolis Central Library) 300 Nicollet Mall: , 2:00-4:00 pm

Walker Art Center

1750 Hennepin Ave, Mpls.

Th 11-9pm, F-Sa 11-6pm, Su 11-5pm

Admission: $15/13/10/…; occasionally ½-off
free Th's 5-9pm & 1st Sa's
Timed tickets required.

Artist Talk

Alexa Horochowski, Christina Schmid

Artist talk: , 6:00 pm

Broken Chain

Sonja Peterson, Laurie Allmann

Artist talk: , 6:30 pm

Art at 801

801 Washington Ave N. Mpls.

Sa 12-4pm & by appt.

Jodi Reeb, Kurt Seaburg, Mark Barlow, Patrick Pryor

Jodi Reeb, Kurt Seaburg, Mark Barlow, Patrick Pryor

Opening: , 6:00-9:00 pm

Curious; A Body of Work: A Retrospective Look at Patricia Olson's Art

Amanda Grove; Patricia Olson

Opening: , 6:00-8:00 pm

Cardinal Kindreds

Amy Bench, Bug Davidson, Amanda McInery, Matt Rebholtz, Darcie Book, Alyssa Taylor Wendt, Dameon Lester, Shawn Camp, Mark Johnson, Carlos Carrillo & Yevgenia Davidoff, Jonas Criscoe, Lana Waldrep-Appl, Rachelle Diaz, Jenn Wilson, Sarah Hirneisen, Tammie Rubin, Erin Cunningham, Terra Goolsby, Kate Csillagi, Leon Alesi

Opening: , 7:00-10:00 pm

SKEW LINES

Heid E. Erdrich, Rosy Simas

Closing reception: , 6:00-9:00 pm

Gallery 5004

5004 42nd Ave N, Robbinsdale

F 4-8pm, Sa 12-4pm & by appt.

Birney Quick Retrospective

Birney Quick

Opening: , 6:00-9:00 pm

I Will Be Here If You Will Be Here

Zoe Cinel, Samantha Johns

24 hour performance: , 5:00 pm-5:00 pm

Shifting Constants

Kristina Fjellman

Opening: , 6:00-10:00 pm

Circumbendibus: a roundabout way

Nina Martine Robinson

Opening: , 6:00-8:00 pm

Franconia Sculpture Park

29836 St. Croix Trail, Shafer, MN

4/15-11/14: Daily 9am-5pm;
11/15-4/14: F-Su 10am-4pm & by appt.

Dumpster Fire

Laura Levinson, Ondine The Siren Queen, Chava Kokhleffel, Xochi de la Luna & Rachel Lieberman, Sami Pfeffer, Teighlor McGee

Performance: , 7:30 pm

Talking Race

Bobby Marines, Nicole Nfonoyim-Hara

Artist talk: , 12:00 pm

50 x 50: UMN Cast Iron Art Alumni

Mayumi Amada, Jim Brenner, Douglas Calisch, Thor Carlson, Tom Christiansen, Cindy Cribbs, Wendy Ernst Croskrey, Louie-Paulo Darang, Chris Dashke, Yousif Del Valle, Irve Dell, Tom Durham, Kurt Dyrhaug, Stephen Edstrom, Santos Fernandez, Kimber Fiebiger, John S Finlay, III, Faith Gelvin, Chris Groth, Lydia Gutowsky, Marty Hicks, Stacey Holloway, Mary Johnson, Keith Kaziak, Marc La Pointe, Nicholas Legeros, Paul Linden, Jeff Lohaus, Andrew MacGuffie, Timothy McClellan, Brighton McCormick, Paul McMahill, Britta Muldoon, Asako Nakauchi, Laura "Deetle" Nelson, Aaron Leif Nicholson, Allen Peterson, Prerna and Emily Swanberg, Celestine Pueringer, Eduardo Romo, Araan Schmidt, Marie Schrobilgen, Woody Stauffer, Jim Swartz, Jess Bergman Tank, Melanie VanHouten, Rose von Muchow, Matthew Weber, Benjamin Weil, Amber White

Reception: , 6:00-9:00 pm

States of Matter

Lisa Nebenzahl, Keith Taylor

Opening: , 5:00-8:00 pm

The Conqueror

Brett Smith

Opening: , 7:00-10:00 pm

Law Warschaw Gallery

Macalester College
130 Macalester St, St Paul

M 12-4pm; T-F 10-4pm; Sa-Su 12-4pm
Reservation required--see gallery web site.

Kinshift (Senior Thesis exhibition)

Ruby Arnone, Cole Chang, Noah Frederick Heil, Wren Hess, Peace Hwapyeong Im, Miya Ito, Izzy Krompegel-Anliker, Danqi (Vina) Mao, Sydney Petersen, Mariah Sitler, Bade Turgut

Opening: , 7:00-9:00 pm

Distress Cycle

Jon Allen, Heather Acerro, Eric Tarr

Opening: , 6:00-8:00 pm

Talking Race

Shah Noor Shafqat, Nicole Nfonoyim-Hara

Artist talk: , 3:00 pm

Spring 2019 Commencement Exhibition

Emily Allen, Jenya Armen, Kurt Austin, Brendan Barrett, Logan Baxter, Zolly Becker, Hannah Belisle, Thomas Bierlein, Ryan Bloomingdale, Harvey Boelter, Cecily Bohmann, Gabriel Broderick, Kehayr Brown-Ransaw, Michael Bryant Jr. , Erin Carlson, Joshua Carlson, Danica Chalmers, Lydia Chapman, Nathanael Christenson, Tyler Clendenen, Lucy Comer, Harper Comstock, Brian Coreas, Raven Crepps, Taylan De Johnette, Robert DeMangus, Audrey De Ridder, Sarah Dodds, Claire Donaghue, Elizabeth Doolittle, Joseph Dutra, Alex Edinger, Abbey Edmonds, Naomi-Leigh Egger, Clara Emery, Annalise Engelke, Jonathon Enslow, Zhiyang Gao, Melanie Gaudet, Max Geiger, Miriam Gray, Michayla Grbich, Malakai Greiner, Alex Hawthorne, Magdi Hazaa, Madeline Hendricks, Nicholas Herlofsky, Sarah Hormanski, Patrick Howard, Kelalani Jankowski, Hannah Jerrie, Alyssa Johnson, Casey Jones, Ingrid Jorgensen, Delta Keating, Sorie Kim, Katherine Kisin, Audrianna Knox, Ashley Koudou, Tyler Kramer, Akshara Kulkarni, Corey Lafferty, Sam Larom, Mari Larsen, Allison Lasser, Miranda Leberfinger, Elizabeth Lehr, Dennis Lenihan, Eleni Leventopoulos, Rachel Loper, Ellen McDonough, Benjamin Merritt, Iris Monahan, Kerri Mulcare, Larissa Mulch, Akacia Muscavitch, John-David Neiman, Jennifer Neville, Layton Nosbush, Brianna Overlin, JamesPaul Palmer-Wilson, Isaac Passwater, Erik Paulson, Emma Peterson, Kathryn Peterson, Rachel Peterson, Miles Phillips, Larry Phiravanh, Mad Radtke, Meghan Rafferty, Grace Rehbein, Samantha Rickner, Maria Robinson, Olivia Saleh, Nico Sardina, Christopher Schuldt, Christian Segura, Dana Sexton, Cya Shahan Foust, Rachel Spring, Rob Stanley, Caitlyn Stegall, William Stock, Brandon Tagle, Hannah Taylor, Sonitha Tep, Jonathan Thomas, Taylor Thompson, Joel Thune, Josephine Tollaksen, Shane Toomey, Davin Tuller, Jeralise Tylke, Jack Walgamuth, Leah Walsh, Sophie Weber, Emily Wilde, Stella Williams, Chloe Willnecker, Alex Wills, Joseph Young, Theresa Akers, Brenna Kelly

Opens: , 9:00 am

MFA Thesis Exhibition

Hallie Bahn, Cassandra Cook, Jennifer Jurgens, Heather Lamanno, Donna Lynne Meyer, Clarissa Odin, Grace Olson, Anika Schneider, Yuta Uchida, Yi Wan, Joi Wenjin Yao, Simone Yijun Zheng

Reception: , 6:00-9:00 pm

Walker Art Center

1750 Hennepin Ave, Mpls.

Th 11-9pm, F-Sa 11-6pm, Su 11-5pm

Admission: $15/13/10/…; occasionally ½-off
free Th's 5-9pm & 1st Sa's
Timed tickets required.

Resonance: A Sound Art Marathon

Philip Blackburn, Christine Sun Kim, Walter Kitundu, Jules Gimbrone, Matana Roberts, Craig Taborn and Camille Norment, Haroon Mirza and Tarek Atoui

Sound performance: , 12:00-10:00 pm

McKnight Visual Artist Discussion Series

Irene Hofmann, Harriet Bart, Jeremy Lundquist

Artist talk: , 6:30 pm

My Theory Is…

Nana Aforo, Chase Barney, Eric Eldredge-Funn, Bastien Gibeau, Melissa Gust, Jaysen Hohlen, Harriet Matzdorf, Charles Mooney, Aaron Musickant, Carly Odegard, Ashlie (AP) Paulson, Austin Ruport, Kayla Smith, Gabriel Timmreck, Eddie Weinstine, Fletcher Wolfe, Jiamu Wu

Public reception: , 6:00-9:00 pm

Walker Art Center

1750 Hennepin Ave, Mpls.

Th 11-9pm, F-Sa 11-6pm, Su 11-5pm

Admission: $15/13/10/…; occasionally ½-off
free Th's 5-9pm & 1st Sa's
Timed tickets required.

Little Hunt; 'Tis a Pity She's a Fluxus Whore

Catherine Sullivan

Screening and Conversation: , 7:00 pm

Presented in collaboration with Hair + Nails

The Calling

FORT (Alberta Niemann, Jenny Kropp)

Opens: , 12:00 pm

Target Studio Activations and Performances; Conversation on Performance and Public Art; Variations of Sounds Traveling Between a Barrel and a Heart

Aniccha Arts and Pramila Vasudevan, Terry Hempfling and Rachel Jendrzejewski, Nooshin Hakim and Pedram Baldari, Marcus Young and students at Art for Social Change program at HECUA, Anna Marie Shogren, Peng Wu, Yuko Taniguchi, Alison Hiltner, Daniel McCarthy Clifford, Monica Sheets; Nooshin Hakim, Pedram Baldari, Monica Sheets, Pramila Vasudevan, and Peng Wu, Boris Oicherman, Jen Krava; Jay Afrisando, Pedram Baldari, Sean Egan, Maja Radovanlija, Manja Risti, Christopher Rochester

Performances and artist talk: , 4:00-10:00 pm

4-6pm; 6-7:30pm; 8:15-10pm

Wave Line

David Bowen

Opens: , 11:00 am-5:00 pm

Baggage Claims

Richard Artschwager, Mieke Bal & Shahram Entekhabi, Taysir Batniji, Walead Beshty, Yoan Capote, Abel Carranza, Hussein Chalayan, André Leon Gray, Subodh Gupta, Mohamad Hafez, Dan Halter, Avery McQuaid Nelson Lawrence, Joel Ross, Clarissa Tossin, Kathleen Vance, Yin Xiuzhen, Andrea Zittel

Exhibition Preview Party: , 7:00-10:00 pm

The Good Making of Good Things: Craft Horizons Magazine, 1941-1979

see web site

Member preview: , 5:00-8:00 pm

$10 ($20 non-members)

Structured

Shae Bishop, Jeremy Brooks, Ann Coddington, Allison Craver, Gabrielle Duggan, Jesse Harrod, Janice Jakielski, Phyllis Kudder Sullivan, Sarah Kusa, Joanna Poag, Michael Radyk, Tina Rice, Suzanna Scott, Gina Telcocci, Joy O. Ude, Casey Whittier, Rena Wood

Reception: , 5:00-9:00 pm

Access/Print; Look/See

Rain Been, Ren Graham, Haley Larson, Sanjay Sharma

Opening: , 5:30-8:00 pm

Parts Known

Marty Nash, Daryn Lowman

Opening: , 6:00-8:30 pm

'ardkore, a thing like you and me

Christopher Corey Allen

Opening: , 7:00-10:00 pm

Driftless

Alessandra Sulpy

Opening: , 6:00-8:00 pm

Connection

Grace Baker, Sita Baker, Sanje Handley, Lilia Torchia-Stately, Leila Verley

Opening: , 6:00-8:00 pm

Artists talk: 2/15, 6:30pm

ardkore, a thing like you and me

Christopher Corey Allen, Kristi McGuire

Artist talk: , 7:00 pm

They/Them Project

Brent Dundore

Opens: , 9:00 am

Before | Beyond

Lydia Anderson, Anders Bjorkman, Katherine Bosio, Wingfung Chan, Baylee Dahlgren, Lynsey Davis, Brighid de Danann, Isaac Fernandez, Megan Fox, Erin Griffin, Jeffrey Gruhlke, Huihuang Guan, Jonny Hall, Taryn Herrly, Teri Holman, Natasia Lervik, Anna Level, Rui Lin, Hmoov Ly, Zoe McCully, Cassi Miesner, Belle Moua, Caytlin Neuburger, Peter O'Connor, Alyssa Riley, Anna Sørvold, Abigail Thompson, Greta Treiber, Tsz Wong, Andrew Yang, Rae Young

Public reception: , 6:00-8:00 pm

Critical Conversations Series event: Masks and Secrets (Mascaras y Secretos)

Xavier Tavera

Artist talk: , 6:00-7:30 pm

Beautiful Sky

Alexa Horochowski

Opening: , 5:00-7:00 pm

Move the Crowd 2019

Fundraising event: , 6:00-11:00 pm

$250

Talking Race

kyong juhn, Nicole Nfonoyim-Hara

Artist talk: , 6:00 pm

Visiting Artists and Critics Program

Michal Staszczak, Rian Kerrane, James Hayes

Artist talk: , 7:00 pm

The Good Making of [Publishing of] Good Things

Marilyn Zapf, Tetsuya Yamada, Brenda Tran, Megan Guerber, Scott Pollock

Panel discussion: , pm

A Body of Work: A Retrospective Look at Patricia Olson's Art

Patricia Olson

Artist talk: , 7:00 pm

As Seen, Part 2: Knitting Connections

Alison Hiltner

Artist talk: , 7:00 pm