Past Exhibitions & Events

Page 29 of 56 (of 2791 total past events). Most recently ended events listed first.

 

April is the Cruelest Month

Stephanie Sunberg, James Molitor

Opening: , 7:00-10:00 pm

Battlelands

Meiro Koizumi

Opens: , 10:00 am

Chronicled in Clay: Ceramics and the Art of the Story

Eileen Cohen, Derek Prescott, Corie J. Cole, Teri Power, Paula McCartney, Nicole Roberts Hoiland, Stefana McClure, Molly Streiff, Jennifer Rose Wolken

Reception: , 6:00-9:00 pm

Elixir

Duane Ditty, Shawn McNulty

Opening: , 7:00-10:00 pm

A Complete Unknown

Rodrigo Hernández

Opening: , 6:00-8:00 pm

Extended

The House / The Yard (MFA Exhibition)

Katayoun Amjadi, Adam Kirk, Nina O'Leary, Anna Orbovich, Sarah Sampedro, Emily Swanberg, Anna Van Voorhis, Asia Ward

Opening: , 6:00-9:00 pm

A Babel of O'orms; Intervals

Riley Fichter, Isa Gagarin

Opening: , 6:00-9:00 pm

AA4 - Music for Typewriters

Peter Happel Christian, Godfre Leung, Phillip Andrew Lewis, Michael Masaru Flora, Jonathan Kaiser, Zosha Warpeha

Book launch & sound performance: , 3:00-5:00 pm

Walker Art Center

1750 Hennepin Ave, Mpls.

Th 11-9pm, F-Sa 11-6pm, Su 11-5pm

Admission: $15/13/10/…; occasionally ½-off
free Th's 5-9pm & 1st Sa's
Timed tickets required.

Artist Talk: future folklore

Justin Shoulder

Artist talk: , 12:00 pm

CollabArts Vol. 1

Leah Edelman-Brier & Sydney Ward, Zoë Koenig & Nicole Hoekstra, Morgan Schoonover & Elizabeth Flinsch, Josh "Odd" Eiberg & Nick Knutson, Beth Ann Powers & Rachel Horner

One night event: , 7:00-9:00 pm

Walker Art Center

1750 Hennepin Ave, Mpls.

Th 11-9pm, F-Sa 11-6pm, Su 11-5pm

Admission: $15/13/10/…; occasionally ½-off
free Th's 5-9pm & 1st Sa's
Timed tickets required.

Film in the Cities: A History and Legacy

see web site

Film screenings: , 7:00 pm

Every Thursday night (4/11-25)

Inefficiencies

Hanne Lippard

Opening: , 5:30-7:00 pm

C U L8TR ESCALATOR: Readings with Miriam Karraker, Chris Martin, Lara Mimosa Montes, Mary Easter Moore

:001

Phib

Opening: , 6:00-8:00 pm

Q.arma

1224 Quincy St NE, Mpls.

M-F 8-5pm

Interstice & Evocation

Kerri Mulcare, Madison Bruner, Wakaba Nagamatsu, Nataliya Koppes, Abby Scarborough, Dana Sexton

Opening: , 7:00-10:00 pm

Walker Art Center

1750 Hennepin Ave, Mpls.

Th 11-9pm, F-Sa 11-6pm, Su 11-5pm

Admission: $15/13/10/…; occasionally ½-off
free Th's 5-9pm & 1st Sa's
Timed tickets required.

Produced by FITC (Finders Keepers; Harold of Orange)

Mikhail Bogin; Rick Weise

Film Screening: , 7:00 pm

Artist Talk

Paul Briggs, Allison Rose Craver, Tetsuya Yamada

Artist talk: , 6:00 pm

Walker Art Center

1750 Hennepin Ave, Mpls.

Th 11-9pm, F-Sa 11-6pm, Su 11-5pm

Admission: $15/13/10/…; occasionally ½-off
free Th's 5-9pm & 1st Sa's
Timed tickets required.

I (can scarcely move or draw my breath)

Ed Atkins

Film screening: , 7:00 pm

CANCELLED

McKnight Artist Talk

Ted Adler

Artist talk: , 6:00 pm

Fabricating the Real

Edith Garcia

Opening: , 5:00-9:00 pm

Made at MCAD: An All-Student Juried Exhibition

see web site

Reception: , 5:00-9:00 pm

The Portrait Show

Vesna Kittelson, Charlie Thysell, Aaron Putt, Leslie Barlow, Julie Buffalohead, Nicholas Legeros

Opening: , 7:00-9:00 pm

How to become lost

Sayge Carroll, Meg Murphy, Lamar Peterson, Jacob Aaron Schroeder, Maggie Thompson

Opening: , 7:00-9:00 pm

Painting in Place; Land Shapes

Fred Anderson; Barbara McIlrath

Opening: , 2:00-5:00 pm

Treading Deep Waters

Samantha Rickner

Opening: , 6:00-8:00 pm

Spearwave V3.N3—Final

Wasima Farah, Amjet Kemet

Opening: , 5:00-8:00 pm

Faculty and Staff Open Studios

U of M Faculty and Staff

Open Studios: , 2:00-5:00 pm

The Silver Scenery

John Knuth

Opening: , 5:30-8:30 pm

NCECA (National Council On Education For The Ceramic Arts) Juried Student Exhibition

Molly Allen, Brooke Armstrong, Chase Barney, Ray Brown, Christy Chor, Charles Cook, Brandi Cooper, John Domenico, Katriona Drijber, Jen Dwyer, Jonathan Green, Alexa Harding, Donte Hayes, Ashton Keen, Yeonsoo Kim, Lucas Knowles, Teresa Larrabee, Jennifer Masley, Will McComb, Kelly McLaughlin, Bethany Panhorst, Clarissa Pezone, Amelia Rosenberg, Jessica Sanders, Joshua Scott, Chanakarn Semachai, Lilah Shepherd, Iren Tete, Samantha Tsang, Anna Marie Valenti, Nicole Winning, Amy Young

Opening: , 5:00-9:00 pm

McKnight Visual Artist Discussion Series

Eugenie Tsai, David Goldes, Terry Gydesen

Artist talk: , 6:30 pm

Visiting Artists and Critics Program

David Bowen

Artist talk: , 7:00 pm

Other Objects

Del Harrow, Jeff Campana, Ling Chun, Amanda Salov, Andrea Marquis

Opening: , 7:00-10:00 pm

$5

Spectral Matter

Bari Ziperstein, Alison Owen, KyoungHwa Oh, Molly Uravitch, Rain Harris, Eileen Cohen

Opening: , 5:00-7:00 pm

In·Appropriation

Jaysen Hohlen, Meagan Marsh, Jiamu Wu

One night exhibition: , 6:00-9:00 pm

Walker Art Center

1750 Hennepin Ave, Mpls.

Th 11-9pm, F-Sa 11-6pm, Su 11-5pm

Admission: $15/13/10/…; occasionally ½-off
free Th's 5-9pm & 1st Sa's
Timed tickets required.

FITC: Films by Artists

Bruce Baillie, Robert Breer, Peter Bundy, Bruce Conner, Molly Davies, Tom DeBiaso, Linda Klosky, Kathleen Laughlin, Tim McKinney, Gunvor Nelson, Herb Sewell, Joan Strommer, Josie Winship

Film screenings: , 7:00 pm

A Familiar Portrait of Labor and Love

Leslie Barlow

Opening: , 7:00-10:00 pm

Walker Art Center

1750 Hennepin Ave, Mpls.

Th 11-9pm, F-Sa 11-6pm, Su 11-5pm

Admission: $15/13/10/…; occasionally ½-off
free Th's 5-9pm & 1st Sa's
Timed tickets required.

Mack Lecture: Boredom and the Interface

Mark Kingwell

Lecture: , 7:00 pm

Solo Exhibition

HOTTEA

Opening: , 6:00-8:00 pm

Art at 801

801 Washington Ave N. Mpls.

Sa 12-4pm & by appt.

Jodi Reeb, Kurt Seaburg, Mark Barlow, Patrick Pryor

Kurt Seaburg, Mark Barlow

Artist talk: , 1:00 pm

bs :

Rachel Jendrzejewski, Terry Hempfling, Thomas Stoffregen

Artist talk: , 7:00 pm

Register in advance

They/Them Project discussion

Unnamed project participants

Discussion: , 11:30 am

Softly… Before the Supreme Court

Sheila Pepe

Opens: , 11:00 am-5:00 pm

Ideal Made Real: MN NICE

Vered Binyamini, Susan Feigenbaum, Risa Nishiguchi, Polonia Odahara Novack, Robyn Peterson, Marjorie Pitz, Kathryn Schroeder, Susan Schweitzer, Linda Christianson, Joel Froehle, Ursula Hargens, Mike Helke, Kate Maury, Emily Murphy, S.C. Rolf, Todd Shanafelt

Opening: , 6:00-8:00 pm

NCECA reception 3/28, 5-9pm

A Conversation with Shinique Smith and Jenni Sorkin

Shinique Smith, Jenni Sorkin

Artist talk: , 2:00-4:00 pm

$10 ($5 members)

PechaKucha Night: Art in Service of the Environment

Deborah Foutch, Kristen Arden, Kat Corrigan, Tom Stewart, Ingrid Restemayer, Howard Christopherson

Artist talk: , 6:00 pm

To Be Seen / To Be Manifold

Mara Duvra

Opening: , 6:00 pm

Artist talk 2/14, 7pm

Standing Rock Paintings

Jim Denomie

Opening: , 6:00-8:00 pm

Glycerin Hum

Kelsey Olson & Ectosa Graphics

Opening: , 7:00-9:00 pm

Lost & Found

Katayoun Amjadi, Erin Smith

Opening: , 7:00-10:00pm

Beautiful Sky

Alexa Horochowski

Artist talk: , 3:00 pm

Les Noirs

?

Opening: , 7:00-9:00 pm