Past Exhibitions & Events

Page 35 of 53 (of 2617 total past events). Most recently ended events listed first.

 

Gallery 5004

5004 42nd Ave N, Robbinsdale

F 4-8pm, Sa 12-4pm & by appt.

Faculty Show

Marian-Ortolf Bagley, Cameron Booth, Peter Busa, Thomas Cowette, William Ellingson, David Feinberg, Syd Fossum, Paul Granlund, Lynn Gray, Vold Gutmanis, Clement Haupers, Alonzo Hauser, Hugh Kappel, Margaret Kerfoot, Arthur Kerrick, Robert Kilbride, Eugene Larkin, Mac LeSueur, Peter Lupori, Gerald Martin, August Molder, George Morrison, Malcolm Myers, Katherine Nash, Bettye Olson, Wayne Potratz, Earl Potvin, Birney Quick, Walter Quirt, Glen Ranney, Jo Lutz Rollins, John Rood, Jerry Rudquist, William Saltzman, Jean Swedell Souders, Phyllis Wiener

Opening: , 6:00-9:00 pm

Third Rail, Inreview, and Good Job issues launch

Issue launch: , 7:00-10:00 pm

2017 VAF Grant Recipients

AA, Black Power Station, Cellular Cinema, FOGSTAND, The Future, Hellavision Television Animation Show, INREVIEW, Intermediate Meme Museum

Grant recipients presentations: , 6:00-8:00 pm

Landau Roof

Pete Driessen, Nina Martine Robinson

Opens: , 5:00-10:00 pm

Hours during Art-a-Whirl and by appt: [email protected]

WOPOZI Launch (Lil' Gem; Advice for the Devil)

Matt Lawler; Sluto

Issue release: , 8:00-10:00 pm

Learning to Love Lemon

Linda Moncada

Opening: , 7:00-10:00 pm

Overedge

Larsen Husby

Opening: , 7:00-10:00 pm

ellipse

Jim Dryden

Opening: , 6:00-8:30 pm

Circa Gallery

210 N 2nd St, Mpls.

T-F 1-6pm, Sa 11-4pm, & by appt.

Nothing is Still

Jeff Leonard

Opening: , 3:00-6:00 pm

rough sleeper

Darren Tesar

Opening: , 7:00-10:00 pm

Unyielding Shapes: An Exhibition of Women in Contemporary Cast Iron

Allison Baker, Kendra Elyse Douglas, Caithryn Garcia, Veronica Glidden, Justine Johnson, Rian Kerrane, Coral Penelope Lambert, Samantha Leopold-Sullivan, Prerna, Cassi Rebman, Tamsie Ringler, Maggie Schuster, Jessica Bergman Tank, Rose von Muchow, Amber White, Ronda Wright

Opens: , 6:00-9:00

Community Action Center

A.K. Burns, A. L. Steiner

Film screening: , 7:00 pm

69 minute feminist porno (Rated X)

The Bibliophile as Bookbinder: The Angling Bindings of S.A. Neff, Jr.

S.A. Neff

Opening: , 6:00-9:00 pm

Film screening at 7pm

Across from Paradise; Dark Adaptation; Peculiarities: An evolving spectacle

Syed Hosain; Amanda Hamilton; Mary Gibney

Opening: , 6:00-9:00 pm

Across from Paradise; Dark Adaptation; Peculiarities: An evolving spectacle

Syed Hosain; Amanda Hamilton; Mary Gibney

Closing reception: , 6:00-9:00 pm

Conversation with the artists @ 7pm

Ruminating

Sarah Weiss

Opening: , 5:00-8:00 pm

Artist talk @ 7pm

McKnight Visual Artist Discussion Series

Erik Benson, Julie Buffalohead, Hrag Vartanian

Talk: , 6:30 pm

Knots; Crossed Wires

Sami Pfeffer; ?

Force Majeure: Altered Esthetics Film Festival: , 7:30 pm; 9:45 pm

$5-$20 sliding; free

Walker Art Center

1750 Hennepin Ave, Mpls.

Th 11-9pm, F-Sa 11-6pm, Su 11-5pm

Admission: $15/13/10/…; occasionally ½-off
free Th's 5-9pm & 1st Sa's
Timed tickets required.

Legacy of '68

Lynne Sachs, Harun Farocki, William Klein

Self-Select Cinema in the Bentson Mediatheque. Opens: , 12:00 pm

Featured Playlist: Legacy of '68, available T-Su, noon to close

Glacial Recognition

Reb L. Limerick

Force Majeure: Altered Esthetics Film Festival: , 7:30 pm

$5-$20 sliding

I Am Somali

Ifrah Mansour, Hassan Nor, Aziz Osman

Opens: , 10:00 am

Art at 801

801 Washington Ave N. Mpls.

Sa 12-4pm & by appt.

Jaffa Aharonov, Marc Lamm, Kelley Meister, Josie Winship

Jaffa Aharonov, Marc Lamm, Kelley Meister, Josie Winship

Opening: , 6:00-9:00 pm

the ground/thinks with us

Nicole Sara Simpkins

Opening: , 7:00-10:00 pm

Selected Poems and Short Stories; Threads of Color

Dani Roach; Susan Horn

Opening: , 2:00-5:00 pm

Raspberry Monday 2018

Annual juried student art exhibiton (see web site)

Opening: , 7:00 pm

Shadow Plays

Patty Wickman

Opens: , 9:00 am

Gallery 5004

5004 42nd Ave N, Robbinsdale

F 4-8pm, Sa 12-4pm & by appt.

Platonic Dualities

Kim Matthews, Susan Hensel

Opening: , 6:00-9:00 pm

Spring 2018

Roxy Paine, Nancy Rexroth, David Rathman, Alec Soth, Paolo Ventura

Opens: , 12:00 pm

Conversation: Afrofuturism and the Urgency of (Re)Imagination

Sun Yung Shin, Beverly Cottman, Senah Yeboah-Sampong, Erin Sharkey, Chaun Webster

Talk: , 7:00 pm

The Midden

Marianna Simnett

Stage performance: , 7:00 pm

Sponsored by FD13. Takes place in TEK BOX.

Dissonance and Repair

Barbara Kreft, Kimberly Benson

Opening: , 6:00-8:00 pm

Opening rescheduled from 4/14

Dismantling Mindset: Senior Juried Exhibition

Ashley Tyler Alex, Sarah Borgen, Breanna D. Goudeau, Hannah Haughey, Teresa R. Widiger

Opening: , 6:00-8:00 pm

Rescheduled from 4/14

Art at 801

801 Washington Ave N. Mpls.

Sa 12-4pm & by appt.

Jaffa Aharonov, Marc Lamm, Kelley Meister, Josie Winship

Jaffa Aharonov, Marc Lamm, Kelley Meister, Josie Winship

Artist talk: , 1:00-3:00 pm

A Place We Share

Aliza Nisenbaum

Opens: , 10:00 am

Show extended

Yeah Maybe

2528 E 22nd St, Mpls.

Su 12-3pm opening weekend

Yeah Maybe #29

Theresa Anderson, Amber Cobb, Tobias Fike, Ian Fisher, Donald Fodness, Matthew Harris, Derrick Velasquez, Summer Ventiz, Ashley Williams, Kathryn Wingard, Xi Zhang

Opening: , 7:00 pm

Conversation with the artists 5/20, 3pm

Walker Art Center

1750 Hennepin Ave, Mpls.

Th 11-9pm, F-Sa 11-6pm, Su 11-5pm

Admission: $15/13/10/…; occasionally ½-off
free Th's 5-9pm & 1st Sa's
Timed tickets required.

The Last Jazz Fest

Jason Moran, the Bandwagon (Tarus Mateen, Nasheet Waits), Ryan Trecartin, Lizzie Fitch, Ashland Mines

Performance: , 8:00 pm

$35 ($28 members)

Creature

Izzy Commers

Opening: , 7:00-11:00 pm

Soft Boundaries

Lamia Abudkhadra, Laurie Borggreve, Nadia Honary, Dom Laba, Blair Moore, Mikki Coleman, Zeam Porter, shhhhame

Opening: , 7:00-11:00 pm

$5

The Auction at MCAD

Evan Abrahamson, Hend Al-Mansour, Laura Andrews, Andy Baird, Brendan Barret, Michael Bigger, Allen Brewer, Julie Buffalohead, Sam Busko and Kiley Friese, Betsy Ruth Byers, Ed Charbonneau, Jay Coogan, Toni Dachis, Gregory Euclide, Sandra Felemovicius, Nathanael Flink, Patrick JB Flynn, Gregory Ganeles, Malayka Gormally, Tom Gormally , Mary GrandPré, Carolyn Halliday, Adam Hamilton, Doug Henders, Pao Houa Her, James Holmberg, Julian Howley, Ryan Hughes, Betni Kalk, James Kielkopf, Wesley Kimler, Colin Kopp, Nicholas Kovatch , Kristen Lowe, Barbara McIlrath, Patrick McNeil, Josh Meillier, Jin Meyerson, Patrick Miller, Geoff Mitchell, Lewis Mohawk, Jeralyn Victoria Mohr, Shelly Mosman, Ken Moylan, Levi Murphy, Kelly O'Brien, Casey Opstad, Paul Paiement, Birney Quick, Ed Rath, Lindsey Ries, Bobby Rogers, Amy Sands, Rik Sferra, Alec Soth, Aaron Spangler, Jeremy Szopinski, Sam Taylor-Johnson, Roman Verostko, Hanna Vomhof, Andrew Vomhof, Peter Williams, Rochelle Woldorsky, Sara Woster

Auction: , 7:00-10:00 pm

$150

Denler Art Gallery

University of Northwestern
3003 Snelling Avenue N., St. Paul

M-W/F 10-4pm, Th 10-8pm, Sa 12-4pm

MMXVIII: Senior Art Exhibition

Mariah Abbott, Bree Daggett, Bria Gorton, Matthew Reierson

Opening: , 5:00-7:00 pm

Hold Fast: St. Olaf's 5th Year Emerging Artist Program

Cailan Carpenter, Josh Torkelson, Holland Hardie, Evan Weselmann

Opening: , 7:00-9:00 pm

Thicker than Water

Essma Imady

Artist talk: , 7:00 pm

Identity in Our Fashion: Four Native Women Artists on Creativity and Cultural Knowledge

TahNibaa Naataanii, Cara Romero, Lisa Telford, Delina White

Artist talk: , 5:30 pm

Walker Art Center

1750 Hennepin Ave, Mpls.

Th 11-9pm, F-Sa 11-6pm, Su 11-5pm

Admission: $15/13/10/…; occasionally ½-off
free Th's 5-9pm & 1st Sa's
Timed tickets required.

Meet the Designers

Tadd Kreun, Julie Snow, R. T. Rybak

Talk: , 7:00 pm

Walker Art Center

1750 Hennepin Ave, Mpls.

Th 11-9pm, F-Sa 11-6pm, Su 11-5pm

Admission: $15/13/10/…; occasionally ½-off
free Th's 5-9pm & 1st Sa's
Timed tickets required.

Black Panthers; The New-Ark

Agnès Varda, Amiri Baraka

Film screening: , 7:00 pm

$5

Magic Carpet

Justine Di Fiore

Opening: , 7:00-10:00 pm

Vanishing Ice

See website for artists?

Preview party: , 7:00-10:00 pm

RSVP (see web site)

Law Warschaw Gallery

Macalester College
130 Macalester St, St Paul

M 12-4pm; T-F 10-4pm; Sa-Su 12-4pm
Reservation required--see gallery web site.

Bitchin*

Yanell Aroura Bruins, Soobin Choi, Kendall Dickinson, Anna Hitchcock, Manya Jacobson, Isabel Lê, Lindsey Lohman, Rachel Z. Meyer, Kayla Orbeck, Bekka Ord, Rachel Poli, Sophia Songmi

Opening: , 7:00-9:00 pm

Retreat; Provision

Natasha Pestich; Surface Lab (Anna Carlson, Sarah Kusa, Alex Newby)

Opening: , 4:00-6:00 pm

Contact gallery for opening date and time.

www.mit.edu/~ruchill/lazycurator.submit.html

Lamia Abukhadra, Jesse Aylsworth, Emma Brunette, Stephen Edstrom, Rachel Gorlin, Lexi Herman, Breck Hickman, Natalie Klemond, May Ling Kopecky, Erik Mueller, Eunice Pitts, Prerna, Derek Prescott, Rose von Muchow, Lee Yang

Reception: , 6:00-8:00 pm

BFA thesis show