Past Exhibitions & Events

Page 36 of 53 (of 2617 total past events). Most recently ended events listed first.

 

2018 MFA Thesis Exhibition

Jonathan Aller, Sishir Bommakanti, Rachael Elam Bonebright, Jodie L. Burke, filmmaking María José Castillo, Zoe Cinel, Sherry Muyuan He, William Lining Jiang, Xiaojie Liu, illustration Jordan Moen, Reza Nejati-Namin, Aries Yuanzhou Qian, Binbin Shen, Alanna Stapleton, Jessica Welhaf, Libby Wiswall, Shun Yong, Yuchen Zhang

Reception: , 6:00-9:00 pm

Hours: F 6-9pm, Sa 1-6pm

Altered Passages: Nature, Human & Movement

Laurie Allmann, Rachel Breen, Sonja Peterson, Cheryl Wilgren Clyne, and students from St. Paul Academy

Opening: , 7:00-10:00 pm

Introspectacle

Madison Ballis, Sadie Berg, Emily Bierbrauer, Andrea Charais, Yeuk Tung Chiu, Kourtney Culver, Rachel Dallman, Hildanya Dang, Izaak Davison-Kerwood, Yovonne Dawes, Christine Fantle, Leia Felicilda, Emma Friend, Huiyao Guan, Kennedy Gunnes, Christina Gustafson, Madeline Haut, Brigid Higgins, Wallace Hogen, Jae Hwang, Willis Klatt, Sarah Klecker, Jessica Klutch, Susie Kofuji, Thomas Leehan, Jay Lin, Kasey Lofy, Charlie Mackin, Meagan Marsh, Adolfo Menendez, Britta Nylen, Tony Santoyo, Brittany Stafford, Molly Wessling, Jakob Wischstadt, Frankie Yu

Opening: , 6:00-8:00 pm

BA thesis show

Barriers

Christopher Atkins

Opening: , 7:00-9:00 pm

Spring 2018 Commencement Exhibition

Sarah Anderson, Loni Ayers, Quincey Bamard, Bethany Baswell, Zach Bednar, Tre Bell, Annika Bergen, Nicholas Brooks, Cassidy Campbell, Zoe Chmielarczyk, Duffy Cornelius, Ellie Cotlar, Jonathan Cruz, Alexa Dietz, Karlie Drinen, Grace Easton, Pader Fang, Hannah Farrell, Paris Fobbe, Lauren Franklin, Savanna Fremont, Kiley Friese, Enza Giacalone, Tiffany Goodman, Nora Grade, Thomas Grave, Spencer Greenfield, Sean Guidera, Carly Haack, Mallory Heil, Kestrel Hendrickson, Nancy Hicks, Joe Hillestad, Kendra Hohenstein, William Howard, Kathy Huang, Halley Jackson, Jerod Jenkins, Bethany Johnson, Rachel Johnson, Samuel Johnson, Katie Rose Kaufman, Claire King, Hanna Kivimäki, Meghann Kraus, Jessica Larum, Rose Lewis, Tiantian Li, Annika Linde, Nhia Lor, Melissa Lowary, Emilee Lund, Britt Madson, Dylan Martis, Janet Mason, Conner McLean, Amanda Mitchell, Ger Moua, Sharon Murphee, Ash Ontiveros, Rozlyn Otto, Elke Quinn, Emerson Rabbitt, Jessica Radanavong, Tara Reynolds, Victoria Roden, Jonathon Rosemond, Kassandra Sauser, Sebastian Schnabel, Joanna Sefkow, Madison Sparrow, Thad Stalmack, Skyler Swender, Allison Tardiff, Rachel Tesch, Nakaylah Thompson, Brittney Troumbly, Hannah Ungerer, Tiarra Vang, Sarah Verrastro, Toua Vue, Mellissa Weir, Kameron White, Taylor Zappa, Beza Daniel, Tiffany Duong, Jasmine Hoerter, Nora Kubiaczyk, Nolan Mao, Joel Minan Yi, Skylar Storkamp, Sarah Tollefson, Tracy Yang

Opens: , 9:00 am

Laying in Wait

Emmett Ramstad

Opening: , 6:00-10:00 pm

Walker Art Center

1750 Hennepin Ave, Mpls.

Th 11-9pm, F-Sa 11-6pm, Su 11-5pm

Admission: $15/13/10/…; occasionally ½-off
free Th's 5-9pm & 1st Sa's
Timed tickets required.

In the Intense Now

João Moreira Salles (director)

Film screening: , 7:00 pm

$10, See walkerart.org for other screening times.

Contemporary Cuba: Art Talk

Fabián Leyva-Barragán

Talk: , 6:30 pm

Raspberry Monday 2018

Jennie Ekstrand, Patrick Gantert

Jurors Talk: , 4:00-5:00 pm

Walker Art Center

1750 Hennepin Ave, Mpls.

Th 11-9pm, F-Sa 11-6pm, Su 11-5pm

Admission: $15/13/10/…; occasionally ½-off
free Th's 5-9pm & 1st Sa's
Timed tickets required.

No Vietnamese Ever Called Me N*****

David Loeb Weiss (director)

Film screening: , 7:00 pm

$5, Introduced by John Wright

Reality Is Only a Rorschach Inkblot, You Know

Anna Mlasowsky

Artist talk: , 7:00 pm

Access/Print + Look/See Student Exhibition

Alyson Akers, Graham Anderson, Sierra Pini, Sophia Liang, Alessandra Rake, Heidi Ahrenholtz, Mae Boda, Maggie Wiebe, Skyler Carlson

Opening: , 5:30-8:30 pm

Afterthought

See web site.

Opening: , 7:00-9:00 pm

Dissonance and Repair

Barbara Kreft, Kimberly Benson

Artist talk: , 2:00 pm

Walker Art Center

1750 Hennepin Ave, Mpls.

Th 11-9pm, F-Sa 11-6pm, Su 11-5pm

Admission: $15/13/10/…; occasionally ½-off
free Th's 5-9pm & 1st Sa's
Timed tickets required.

Choosing Home: A Right, A Privilege or an Act of Trespass

Jovan C. Speller, Dyani White Hawk Polk, Alanna Morris-Van Tassel, Rosy Simas

Film screening/performance/panel discussion: , 5:00-9:00 pm

No Vietnamese Ever Called Me N*****

David Loeb Weiss (director)

Film screening: , 7:00 pm

$5, Introduced by John Wright

Still Here: Micro Art Exhibition

Indigenous youth in the Phillips neighborhood

Opening: , 6:30-7:30

Striations; Aerials

Shawn McNulty; David Malcolm Scott

Opening: , 7:00-10:00 pm

Gallery 71

7161 France Av S, Edina

Sa 1-4pm, & by appt.

Situations

Mary Bergs, Anne George, Shana Kaplow, Paula McCartney

Opening reception: , 6:30-9:00 pm

Slowly, softly, softer, sometime

Zachary Betts, Allison Rose Craver, Emily McBride, Sara Suppan

Opening: , 7:00-10:00 pm

Laying in Wait

Emmett Ramstad, Molly Scranton, Diane Mullin

Artist Conversation: , 7:00 pm

Latitudes

Aaron Dysart

Opening: , 6:00-9:00 pm

Special hours: Sa 4/21: 12-5pm, F 4/27: 6-9pm, Sa 4/28: 12-8pm

Spearwave V2.N6

Abdullahi Ahmed Ali, Hamza G. Noor, Mohamud Mumin; Poetry by: Hanan Hussein, Abdirahman Mohamed

Opening: , 5:00-9:00 pm

Program starts @ 6:30 pm. Rescheduled from 4/14. Sponsored by Soomaal House of Art

The Space of a Line

Chris Larson, Jordan Rosenow

Artist talk: , 3:00 pm

The REDress and Monumental Quilt projects

Reception: , 6:00-8:00 pm

Benefit Art Auction

Than Hussein Clark, Matias Faldbakken, David Goldes, Julia Haller, Jay Heikes, Pao Houa Her, Andrew Kuo, David Leggett, Silke Otto-Knapp, Laura Owens, Kirsten Pieroth, Melba Price, Michael Queenland, Kevin Reinhardt, Yui Yaegashi

Benefit/auction: , 7:00-11:00 pm

$125

Q.arma

1224 Quincy St NE, Mpls.

M-F 8-5pm

Torey Erin

Torey Erin

Opening: , 7:00-9:00 pm

Neither One or Somewhere In Between

Tia-Simone Gardner

Opening: , 5:30-7:30 pm

Artist talk @ 6pm

Visiting Artist Lecture

Kenny Scharf

Artist talk: , 1:00-2:00 pm

(Rescheduled from 3/19)

Imposter Syndrome

Lisa Bergh, Lyz Wendland

Reception and artist talk: , 6:00-7:00 pm

Uhn-Urth (MFA exhibition)

Andrew Fladeboe, Brittany Kieler, Marc La Pointe, Reb L Limerick, Daniel McCarthy Clifford, Jasmine Peck, Hillary Price, Dillon Rapp

Opening: , 7:00-10:00 pm

Landscape: Natural Fit, Imagined Prospects

Christopher Atkins, Betsy Ruth Byers, Jil Evans, Patrick K. Pryor, Jodi Reeb, Danny Saathoff, Cameron Zebrun

Reception: , 7:00-9:00 pm

Dirt and Bones

Judy Onofrio, Sandra Menefee Taylor

Opening: , 7:00-9:00 pm

Circa Gallery

210 N 2nd St, Mpls.

T-F 1-6pm, Sa 11-4pm, & by appt.

Hot Glass; Cold Wax

Benjamin Cobb; James Edward Scherbarth

Opening: , 3:00-6:00 pm

Made at MCAD 2018

Loni Ayers, Ben August, Hallie Bahn, Quinn Barward, Tom Bierlen, Rachael Bonebright, Kehayr Brown, Madison Bruner, Frankie Castillo, Danica Chalmers, Zoe Cinel, Lucy Comer, Alex Conkins, Candice Davis, Taylan DeJohnette, Robert DeMargus, Alexa Dietz, Carmen Dyk, Emma Eubanks, Hannah Farrell, Kiley Friese, Frances Fuller, Nora Grade, Jenna Grap, Ian Hanesworth, Joe Hillestad, Patricia Jacques, Grant Kendall, William Lining Jiang, Xiaojie Liu, Elin Miller, Janet Mason, Donna Myer, Lydia Novak, James Palmer, Mad Radtke, Samantha Rickner, Bin Bin Shen, Aseret Sperry, Thad Stalmack II, Sklyer Swender, Anh Tran, Tuli Troiani, John Valko, Missy Weir, Shun Yong, Yuchen Zhang

Reception: , 6:00-8:00 pm

Awards 7:00 pm

A Veiled Cascade

John Marks

Opening: , 7:00-10:00 pm

4/21, 1-5pm: Sound Bath (John Marks, Casey Deming, Jonathan Kaiser, Crystal Myslajek)

Yeah Maybe

2528 E 22nd St, Mpls.

Su 12-3pm opening weekend

YM#28

Lamia Abukhadra, Madeleine Chicoine, Pearl Davis, Lexi Herman, Jaysen Hohlen, Prerna, Harriet Matzdorf

Opening: , 7:00 pm

7 Warrior Women

Kristi Abbott

Opening: , 7:00-11:00 pm

$5

Huang: Unspoken

Kathy Huang, Kelly Huang

Opening: , 7:00-9:00 pm

Visiting Artists and Critics Program

Justine Johnson & Bobby Zokaites

Artists lecture: , 7:00 pm

The Illusion of Life; Kevin Books

Kole Stillwell; Kevin Books

Artits talks: , 5:30-7:00 pm

A Performance in Honor of Mays

Essma Imady

Performance: , 7:00 pm

Part of the exhibition "Thicker than Water"

Lacuna Gallery

3730 Chicago Ave, Studio A, Mpls.

W 2-6pm, F 10-2pm, Sa 1-5pm, & by appt.

Drawing Residency Open Studios/Preview

Autumn Higgins, Jim Hittinger, Alannah Luger-Guillaume, Josh McGarvey, Sarah Nelson, Erin Paradis, Ashely Peifer, Alex Petersen, Kristen Sanders, Kate Sheldon, Alexis Stiteler, Brittany Trushin

Opening/preview: , 1:00-5:00 pm

Open hours for this show: Sa 1-5pm

Landscape: What Is It and Does It Shape Us?

Sally Johnson, Christopher Atkins, Betsy Ruth Byers, Shannon Estlund, Diane Hellekson

Panel discussion: , 7:00-9:00 pm

Collected Vessels

Lauren Roche

Artist talk: , 7:00 pm

You Are Here

Emma Brunette, Kourtney Culver, Rachel Dallman, Emma Eubanks, Liza Gorman-Baer, Autumn Higgins, Andrea Meisner, Alexis Miller, Jasmine Peck, Miles Phillips, Sophie Weber

Reception: , 7:00-10:00 pm

All-Student Juried Art Exhibition 2018

See web site for artists.

Reception: , 4:30-6:00 pm

The Needle and the Larynx; Worst Gift

Marianna Simnett

Screening: , 7:00 pm

Sponsored by FD13. Book your free place: fd13residency.org

McKnight Resident Artist Talk

Linda Cordell

Artist talk: , 6:00 pm

Cascarónes; Untitled 14

Bobby Marines; Lamia Abukhadra, Wen-Li Chen, Justine Di Fiore, Mara Duvra, Lisa Gordillo, Ralph Hanggi Jr., Chris Heidman, Caitlin Karolczak, Dana LeMoine, Yijia Li, Brady McLearen, Edie Overturf, Lindsay Splichal, Dustin Steuck, Mic Stowell, Nishiki Sugawara-Beda, Forrest Wasko

Opening: , 6:00-9:00 pm